Dünya ABD'nin küresel ekonomi terörizmine karşı birleşmeli

Dünya ABD'nin küresel ekonomi terörizmine karşı birleşmeli

Küresel finansal piyasalar, tek taraflı olarak kendi isteklerini başkalarına dayatan ve kendi hedeflerini çıkarları doğrultusunda kullanan bir ülke tarafından ekonomik terörizm olarak tanımlanabilecek eylemlere karşı durmak için bir araya gelmeleri konusunda harekete geçmeli.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşı uyguladığı gümrük tarifelerinin ardından, dünyanın dört bir yanındaki savaş alanını genişletiyor. Bir diğer hamle ise, Güney Asya ülkesi Hindistan'a geldi.

Hindistan'a uygulanan gümrük muafiyetlerinin kaldırılacağını söyleyen Trump, ülkesinin on yıllardır faydalandığı Meksika ithalatına yönelikte karşı adımlar atmakta.

Yakın müttefikleri bile Trump'ın gümrük tarifelerine müdahale edip etmeyeceği konusuna güvenemez hale geldi. Öyle ki, Avustralya'dan yapılan ithalatlara gümrük vergileri getirmeyi dahi planladı ancak gelen ağır tepkiler üzerine konuyu geçici süreliğine kapatarak gündemi sakin tutmayı tercih etti.

Açıkçası, iş insanlığından Başkanlığa yükselen Trump, ister müttefik ister rakibi olsun her devleti işaret parmağını göstererek hedef alıyor. Amerika'yı yeniden mükemmelleştirme sözü veren Trump, bencil kazançlar için baskı yapmak yerine büyük bir süper gücün kamu malları sağlaması gerektiğini anlamıyor. Taktikleri, ekonomik terörizmden başka bir şey değil.

ABD-Çin ticaret savaşın neticesinde, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin yüksek yakıt fiyatlarından dolayı 2019'da beklenen Çin havayolu kârlarından 7,5 milyar dolar sileceği tahmin ediliyor. Bu, ABD'nin ne yapmak istediğini anlamak için yeterli olan havayolu sektöründeki rakam. Dünyada başlatılan bir ekonomi terörizmi var. Trump, bu tür politikalar ile küresel tedarik zincirini bozabilir, ancak bozulan bir küresel tedarik zinciri ABD'nin büyük bir ülke oluşunun stratejik hedeflerine nasıl hizmet edebilir?

Daha da kötüsü ABD, Huawei'nin 5G teknolojisinde ilerlemesini azaltma çalışırken, diğer ülkelerin bu teknolojiden faydalanarak gelişmesine engel oluyor

Bu ay, dünyanın en iyi ekonomilerinden liderler, dünyayı sarsan temel ekonomik sorunları tartışmak için Japonya'nın Osaka kentindeki G20 zirvesinde buluştular. Geleneksel küreselleşme görüşleri ve faydaları çoğu ülke tarafından hâlâ benimsenmiş olsa da birçok ülke ekonomilerini açmaya devam ediyor. Bu yüzden bu ülkeler Trump yönetimi tarafından yaratılan kaosla yüzleşmek ve ileriye dönük bir yol bulmak için iş birliğine gidip birleşmeli. Böylece küreselleşme süreci ABD'nin ekonomik terörizmi tarafından rehin tutulamayacak.

Kaynak: www.globaltimes.cn