Demir ve demir dışı ihracatı en çok Almanya'ya yapıldı

Demir ve demir dışı ihracatı en çok Almanya'ya yapıldı

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), demir ve demir dışı metaller sektörünün eylül ayını 665 milyon dolarlık ihracat rakamı ile tamamlarken, en çok ihracat yapılan ülkenin 76,2 milyon dolarla Almanya olduğunu duyurdu.

Birlik'ten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin 2019 eylül ayı ihracatı 15,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan verilere göre, sektör genel ihracattan yüzde 4,7'lik pay elde etti.

En çok ihracat yapılan bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat 340,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Almanya 76,2 milyon dolar ile ilk sırada yer aldı. Almanya'yı 40,2 milyon dolar ile İngiltere ve 39,2 milyon dolar ile İtalya takip etti. 

2019 ocak-eylül döneminde demir ve demir dışı metaller alt sektör ihracatında alüminyum ürün grubu 2,3 milyar dolar ile değer bazında ilk sırada yer aldı.

Alüminyum sektörünü 1,39 milyar dolar ile demir çelik mamulleri, 1,31 milyar dolar ile metal eşyalar ve 1 milyar dolar ile bakır sektörleri takip etti. Eylül ayı itibarıyla da sektörde en fazla ihracat 245,2 milyon dolar ile alüminyum sektöründe gerçekleşti.