Dallas Fed Başkanı Kaplan:

Dallas Fed Başkanı Kaplan:
ABD Merkez Bankasının (Fed) Dallas Şubesi Başkanı Robert Kaplan, enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmek istediğini belirterek "Yeni bir faiz artışı konusunda sabırlı davranacağım." dedi.

Kaplan, Teksas eyaletinin Lubbock kentinde katıldığı etkinlikte, faiz politikasında sabırlı davranılması gerektiğini ifade etti.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinde (FOMC) oy hakkına sahip olan Kaplan, kademeli sıkılaştırma politikasına devam edilebilmesi için son aylarda zayıflayan enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşacağına dair verilere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Kaplan, "Yeni bir faiz artışı konusunda sabırlı davranacağım." değerlendirmesini yaptı.

- "Getiri eğrisinin yataylaşması ekonomik sıkıntının işareti"

Robert Kaplan, tahvil getirilerinin çok düşük seyretmesinin, FOMC'nin faiz artışında sabırlı davranması için bir başka neden olduğunu vurguladı.

ABD 10 yıllık devlet tahvili faizinin yüzde 2,2 civarında seyrettiğini anımsatan Kaplan, "Tahvil getirisi eğrisinin yataylaşması ve tersine dönmesinin ekonomik sıkıntının bir işareti olduğuna şüphe yok." dedi.

Kaplan, yataylaşan tahvil faizlerini dikkatle izlediğine işaret ederek "Politika faizine ilişkin gelecekteki adımlarımız konusunda çok sabırlı ve tedbirli olmamız gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu. 

Her yıl 8 kez toplanan FOMC'nin bu yıl 19-20 Eylül, 31 Ekim-1 Kasım ve 12-13 Aralık tarihlerinde yapılacak üç toplantısı daha bulunuyor. 

Fed'in dün yayınlanan toplantı tutanakları, bankanın 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye yönelik ilk adımı eylül ayında atacağına işaret etmişti. Tutanaklar ayrıca, Fed yetkililerinin faiz politikasında görüş ayrılığı yaşadığını yansıtmıştı.