Çinliler Gelirlerinin Yüzde 28'ini Yurt Dışına Seyahate Harcıyor

Çinliler Gelirlerinin Yüzde 28'ini Yurt Dışına Seyahate Harcıyor

 

Çinli seyahat tutkunları, ortalama gelirlerinin yüzde 28'ini uluslararası gezilere harcıyor. En çok harcamayı ise gelirinin yüzde 35'i ile 90'lı nesil yapıyor.

Hotels.com'un yıllık olarak hazırladığı "6. Çinlilerin Uluslararası Seyahat Raporu"na göre, her yaş grubundan Çinli turistler, daha uzun yurt dışı seyahatlerini daha sık tercih ediyorlar. Çinli ziyaretçilerin yüzde 80'inden fazlası her gezide birden fazla kente gidiyor.

Rapor, Hotels.com'u kullanarak yurt dışı gezilerine giden 3 bini aşkın Çinli turist ve 3 bin 800'den fazla konaklama hizmeti veren şirketten elde edilen verilerin derlenmesiyle hazırlandı.

Küresel ekonomiye katkıları büyük

Çinli turistler, küresel ekonomiye de büyük katkı sağlıyor. Geçen yıl yurt dışına giden Çinli turist sayısı 2015'e göre yüzde 4 artarak 122 milyona ulaştı.

Hotels.com'un raporu, Çin'in daha yavaş hızda büyümesine rağmen her yaş grubundan uluslararası seyahat harcamalarının yükseldiğini gösteriyor. Çinli seyahat tutkunları, yurt dışında son 12 ayda 3 bin 600 ABD Doları harcadı. Bu rakam, gelirlerinin neredeyse çeyreğine tekabül ediyor.

Hotels.com bölgesel pazarlama direktörü Jessica Chuang, yabancı ülkelere seyahat eden Çinli turistlerin sayısında büyük artış potansiyeli bulunduğunu, onların maddi güçlerinin de muazzam olduğunu dile getirdi.

Chuang, "Araştırmalarımız gösteriyor ki, Çin'de dışa yönelik turizm faaliyetleri, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için hayli büyük ekonomik faydalar sağlıyor. Bu nedenle otellerin de Çinli turistlerin gereksinimlerine karşılık vermeleri ve onların harcama kapasitelerine göre yenilikçi hizmetler geliştirmeleri gerekiyor." diye konuştu.

En popüler destinasyon Asya Pasifik

Raporda, Asya Pasifik bölgesinin en popüler destinasyon olduğunun altı çizildi. Son 12 ayda Çinlilerin yüzde 82'sinin bu bölgeye seyahat ettiği belirtilen raporda, Avrupa ve ABD'ye yolculukların daha popüler hale geldiğine dikkat çekildi.

Verilere göre, Avrupa'yı gezen Çinli sayısı yüzde 25 artarken, bu artış ABD için ise yüzde 11 oldu. Söz konusu iki bölge, genel olarak Çinliler arasında 80 sonrası kuşak tarafından daha çok tercih ediliyor. Son bir yılda 40 yaşın altındaki Çinli turistlerin yüzde 42'si Avrupa'yı, yüzde 29'u ise ABD'yi ziyaret etti.

Çinlilerin, önümüzdeki dönemde daha da uzağa gitmeleri, Fransa, Kanada, Almanya ve ABD gibi ülkelere rağbetin artması bekleniyor.

Çinlilerin Türkiye'deki harcamaları da arttı

Çinlilerin Türkiye'deki harcamalarında da artış görüldü.

Türkiye'ye seyahat eden yabancı ziyaretçilere KDV iade hizmeti veren Global Blue'dan verilen bilgiye göre, Çinli turistlerin bu yılın ilk 6 ayında Türkiye'de yaptığı alışveriş tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 119 yükseldi. Yabancıların Türkiye'de yaptıkları toplam harcamalar içinde Çinlilerin payı ise yüzde 7'yi buluyor.