Çin Küba'dan İthalatı Artırmaya Hazır

Çin Küba'dan İthalatı Artırmaya Hazır

Çin Başbakanı Li Keqiang dün ülkesine resmi ziyarette bulunan Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'i Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda kabul etti.

Başbakanı Li, görüşmede, Çin ile Küba arasında derin bir geleneksel dostluk bağı bulunduğunu, iki tarafın her zaman karşılıklı güven besleyip birbirini desteklediğini söyledi.

Çin'in öteden beri dışa açık bir tutumla ortak kazanç temelinde Küba ile çeşitli alanlardaki işbirliğini güçlendirdiğini dile getiren Li Keqiang, Havana ile yeni enerji, telekomünikasyon ve tıbbi ürünler gibi alanlardaki ortaklığı sağlamlaştırmanın yanı sıra, Küba'ya özgü ürünleri ithal etmeye hazır olduklarını vurguladı.

Görüşmede, Küba vatandaşlarının Çin halkına saygılarını ileten Miguel Diaz-Canel, uzun vadede ülkesine sağladığı yardımlardan dolayı Çin'e teşekkür etti.

Çin ile üst düzey temasları yoğunlaştırarak Kuşak ve Yol inşasına katılmak istediklerini belirten Küba lideri, Beijing ile el birliğiyle ortak kalkınmayı da gerçekleştirmek için gayret göstereceklerine dikkat çekti.