Çin-IMF Ortak Kapasite İnşası Merkezi Açıldı

Çin-IMF Ortak Kapasite İnşası Merkezi Açıldı

Çin-IMF Ortak Kapasite İnşası Merkezi bugün Beijing'de hizmete açıldı. Merkez, Çin dâhil Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelere çeşitli eğitim faaliyetleri sağlayarak ilgili ülkelerin kapasite inşasını desteklemeyi amaçlıyor.

Merkezin Beijing'de yapılan açılış töreninde merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde hazır bulundular.

Yi Gang, açılışta yaptığı konuşmada, finansal entegrasyonun Kuşak ve Yol inşası için önemli bir destek olduğunu hatırlattı. Yi, Çin'in çeşitli ülkelerle yatırım ve finansman alanlarındaki işbirliğini güçlendirip Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa ilerleterek dışa açık bir küresel ekonomiyi inşa etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin ortaya koyulmasından bu yana ilk sonuçların elde edildiğini, özellikle altyapı tesislerinin inşasıyla bağlanırlığın sağlandığını söyledi.

Lagarde, Ortak Kapasite İnşası Merkezi'nin Çin dâhil Kuşak ve Yol ülkelerine makroekonomi ve finans alanlarında kurslar vereceğini dile getirdi.