“Çin-CEEC iş birliği verimli ilerliyor”

“Çin-CEEC iş birliği verimli ilerliyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin ile 16 Orta ve Doğu Avrupa Ülkesi (CEEC) arasında yerel düzeyde yürütülen iş birliğinden 2018 yılında verimli sonuçlar elde eldildiğini söyledi.

Lu Kang günlük olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, geçen yılın "16+1 Yerel İşbirliği Yılı" olduğunu belirterek, yerel düzeyde yürütülen çalışmalarının 16+1 iş birliğinin önemli bir bölümünü temsil ettiğini belirtti.

Çin ve CEEC arasındaki yerel iletişim ve iş birliğinin geçtiğimiz yıl aktif bir şekilde ilerletildiğini aktaran Lu, 2018'de ayrıca "Çin-CEEC 4. Yerel Yönetim Toplantısı"nın da başarıyla düzenlendiğini söyledi.

Sözcü, Çin ve CEEC yerel yönetimlerinin çeşitli alanlarda yürütülen somut iş birliğine aktif olarak katıldığının altını çizerek, taraflar arasında sosyal tesis inşaası, ekonomi, ticaret, bilim ve teknoloji, eğitim, kültür ve personel değişimi gibi alanlardaki iş birliğinde olumlu ilerlemeler kaydedildiğini vurguladı.

Çin ve CEEC arasında 160'tan fazla kardeş şehir belirlendiğine dikkat çeken Lu, Çin'in karşılıklı yarar ve ortak kazanç elde etmek için CEEC ile beraber çaba harcamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.