BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yerli otomobil üretimini Türkiye adına tarihi bir eşik olarak gördüklerini belirterek, "Otomotiv Test Merkezi'nin de hayata geçirileceği Bursa'da 4. sanayi devriminin sembolü olarak planladığımız TEKNOSAB, milli otomobil projemizin üretilmesi için en doğru adrestir" dedi.

Burkay, BTSO'nun mayıs ayı meclis toplantısında, referandum sonrası belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla ekonomik göstergelerde ve beklentilerde moral verici gelişmelerin yaşandığını söyledi.

İş dünyasının beklentileri doğrultusunda hazırlanarak TBMM gündemine sunulan "Üretim Reform Paketi''ne de değinen Burkay, bunun kent ve ülke sanayisine büyük güç katacağını bildirdi.

 Türkiye'de ihracatın yılın ilk 4 ayında yüzde 6,7 arttığını, aynı dönemde Bursa'nın ihracatının ise yüzde 13,5 seviyesinde seyrettiğini kaydeden Burkay, "Özel sektör olarak, bizlere duyulan güvenle ve yolumuzu açan adımlarla bu zor dönemde bile neleri başarabildiğimizi bir kez daha gösterdik" diye konuştu. 

-Yerli otomobil üretimi 

Burkay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB'un 73. Genel Kurulu'nda iş dünyasına yönelik "yerli otomobil üretin" çağrısını da değerlendirdi. 

Yerli otomobil üretimini Türkiye adına tarihi bir eşik olarak gördüklerini vurgulayan İbrahim Burkay, şunları kaydetti:

"İmalat sektörünün lokomotifi olan otomotivdeki gücümüz, başta uzay, havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerdeki yüksek potansiyelin de göstergesidir. Bursa, gelişmiş imalat altyapısını ve yan sanayisini ileri teknolojiye uyarlayarak Türkiye'nin milli otomobil üretiminde en önemli aktör olmaya adaydır. Otomotiv Test Merkezi'nin de hayata geçirileceği Bursa'da 4. sanayi devriminin sembolü olarak planladığımız TEKNOSAB, milli otomobil projemizin üretilmesi için en doğru adrestir. BTSO olarak milli otomobilimizin ülkemize kazandırılması ve Bursa'da üretimi konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Burkay, oda olarak bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek "Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri" programının 2 Haziran Cuma günü başlayacağını ve 31 Ağustos'a kadar süreceğini vurguladı.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde başlattıkları kurumsal gelişim programlarıyla bölge esnafının gelişimine de önemli katkı sağladıklarını dile getiren "Katılımın geçtiğimiz yıla göre çok daha yüksek olduğu bölgede hedefimiz 30 milyon liralık ciro oluşturmak" ifadelerini kullandı. 

Burkay, BTSO'nun çalışmalarıyla öncü bir rol üstlenmeye devam ettiğini anlatarak, son olarak Adalet Bakanlığı tarafından TBMM'ye sevk edilen yeni iş kanunu yasa tasarısına göre işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda arabuluculuğun zorunlu hale geldiğini hatırlattı.

Bu kararın BTSO tarafından oda ve borsalar arasında ilk defa kurulan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nin etkinliğini daha da artıracağını dile getiren İbrahim Burkay, uzlaşı kültürünün gelişmesi, mağduriyetlerin önlenmesi ve toplumsal kazanımlara imkan sağlayacak olan düzenleme nedeniyle Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a ve bakanlık yetkililerine teşekkür etti.