Brüksel İtalya Ekonomisi Konusunda Karamsar

Brüksel İtalya Ekonomisi Konusunda Karamsar

Brüksel, popülist Roma hükümetini piyasa belirsizliği ve borçlanma politikası ile ilgili suçlayarak, İtalya'nın 5 yıllık büyüme tahminlerini en düşük seviyeye indirdi.

Avrupa Komisyonu, İtalya'nın 2019 yılı gayri safi yurt içi milli hasıla oranlama tahminini yüzde 1,2'den yüzde 0,2'ye indirirken, İtalya ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde art arda negatif büyümeler kaydederek, teknik durgunluğa girmişti.  

Brüksel'in başka bir tahmini ise, Avrupa'da için yavaşlamanın bir parçası olan İtalya'nın bu yıl oluşacak yüzde 2,04 oranındaki bütçe açığını kapatma ihtimalinin olmadığı. Komisyonda yer alan ekonomistler, İtalya hükümetini politikasındaki belirsizliğin finansal sorunlara yol açtığı konusunda suçladı.

Brüksel'in büyüme tahmin oranlarını indirmesinin hemen ardından, İtalya'da tahvil gelirleri keskin bir yükseliş yakalayarak artış gösterdi.

Öte yandan, İtalya'nın 10 yıllık borç getirisi, çarşamba günü ocak ayının başından bu yana en yüksek oran olan yüzde 2,954'e yaklaşarak 12 baz puan yükseldi.

Brüksel'in avro bölgesi için tahmin kesintilerinde küresel ticaret kaygıları ve Brexit'in belirsizliği söz konusu. AB sınırları için bu yılki büyüme tahmin oranı yüzde 1,9'dan yüzde 1,3'e revize edildi. 2020 yılı için büyüme oranı tahmini yüzde 1,6 olarak öngörülüyor.

Avro'dan Sorumlu Komisyon Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, mevcut durumda AB sınırları içerisindeki devlet borçluları ve bankalar arasındaki bağlantılardan endişe duyduğunu söylerken, "Devlet bankalarının borç sürdürebilirliği konusunda endişelerin olması bazı bölgelerde yeniden yapılanmalara neden olabilir." dedi.

Brüksel, İtalyan ekonomisine uzun zamandan sonra hükümetten daha karamsar bir bakış açısı getirdi. İtalya Merkez Bankası'nın gayri safi yurt içi milli hasıla tahmini yüzde 0,6 oranında hesaplanırken, Brüksel bu oranı yüzde 0,2 olarak öngörüyor. Öte yandan komisyon, İtalyan büyümesini 2020'de yüzde 0,8 olarak tahmin ediyor.

Brüksel'in İtalya'ya karşı uyguladığı "aşırı açık prosedürü" ile İtalya Ekonomi Bakanı Givonni Tria, 2019'da italya ekonomisini AB kurallarına daha uygun hale getirmek için kilit harcama politikalarında erteleme sözü verdi.

Kaynak: Financial Times - Mehreen Khan