Bitcoin 11 bin 500 doların üzerinde

Bitcoin 11 bin 500 doların üzerinde

ABD Başkanı Donald Trump'ın Bitcoin ve kripto para birimlerine yönelik açıklamalarının ardından piyasadaki dalgalanmalar devam ederken, Bitcoin 11 bin 500 doların üzerinde seyrediyor.

Trump, perşembe günü resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Bitcoin ve Facebook'un kripto para birimi Libra'yı eleştirdi ve şunları yazdı:

Para olmayan ve değerleri oldukça volatil olan Bitcoin ile diğer kripto para birimlerinin büyük hayranı değilim. Denetlenmeyen kripto para varlıkları uyuşturucu ticareti ve diğer yasal olmayan eylemlerde kullanılabilir.

Benzer olarak, Facebook'un sanal para birimi Libra'nın da güvenilirliği çok az olacak. Eğer Facebook ve diğer şirketler birer banka olmak istiyorlarsa, kendi bankacılık ruhsatlarını alıp, diğer bankalar gibi hem ulusal hem de uluslararası bankacılık kurallarına uymalılar. ABD'de yalnızca bir para birimimiz var ve o da hiç olmadığı kadar güçlü bir konumda. Dünyadaki en baskında para birimi ve her zaman da böyle kalacak.

Trump'ın açıklamalarının yanında Bravado Baş Analisti Bitcoin Jack, Bitcoin'in geçen ay 14 bin dolar düzeyine yükselmesinin, 2017 yılında 20 bin dolar düzeyini görmesine garip bir şekilde simetrik olduğunu söyledi. Bu sebeple Bitcoin Jack, Bitcoin'in 2017 yılındaki eğilimi takip etmesi durumunda 9,800 dolara kadar gerileyebileceği uyarısını yaptı.