Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi'ne ilişkin, "Hafta sonu çalışmak isteyen fabrikalarımız, işlerini yetiştirmek isteyen fabrikalarımız belediyelerden izin almak zorunda değiller. Bu hafta sonu çalışmak isteyen fabrikalar bir para ödüyordu, onu da ödemeyecekler. Getirilen yenilik budur." dedi.

Akçakoca Belediyesi'nin Merkez Camisi önünde düzenlediği iftar programına katılan Özlü, burada yaptığı konuşmada, bu bereketli sofrada hemşehrileri ile olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Akçakoca'da geçen yıl bugün Cerablus Harekatı'nın ilk şehidi  Ercan Çelik'i toprağa verdiklerini hatırlatan Özlü, "Bugün Türk askeri Bosna'dan Afganistan'a, Somali'den Katar'a, Suriye'den Irak'a kadar geniş bir coğrafyada şanlı bayrağımızı göndere çekmeye devam ediyor. İşte büyük olmak böyle bir şeydir. Büyük devlet olmak böyle bir şeydir. Bir yandan kendi sınırları içinde güvenlik tesis ederken, diğer yandan dışarıdan gelen tehditleri kaynağında bertaraf etmek için caydırıcı olmak şarttır." diye konuştu.

- "Bizim diplomasi anlayışımızda nabza göre şerbet verilmez"

Mehmetçiğin sadece PKK ve DEAŞ ile değil, ülkemize musallat olan veya olmaya çalışan bütün şer odaklarıyla amansız bir şekilde mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Özlü, şunları kaydetti:

"Emin olunuz, bu coğrafya zafiyet kaldırmaz. Enerji koridorlarının, ticaret yollarının ve medeniyetin kalbinde huzur içinde yaşamak istiyorsak, bir an olsun zafiyete düşmeden, uyanık ve cesur olmak durumundayız. Birileri çıkıp AK Parti'nin dış politikasını eleştiriyorlar. Bizi eleştirenler sadece ve sadece edilgen olalım, sesimizi çıkarmayalım, sadece izleyelim, gidişata göre pozisyon alalım istiyorlar. Hayır böyle bir şey yok ve olmayacak. Dış politikada nabza göre şerbet verilmez. Bizim hükümetlerimiz boyunca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye asla edilgen bir dış politika izlemedi ve izlemeyecek. Bizim diplomasi anlayışımızda nabza göre şerbet verilmez. Aksine öncü oluruz, belirleyici oluruz ve yön tayin edici oluruz."

"Her daim proaktif, canlı, caydırıcı ve uyanık olmaya devam edeceğiz." diyen Özlü, şunları söyledi:

"Bize yönelik içeriden olsun, dışarıdan olsun bütün tehditleri kaynağında yok etmeye kararlıyız. PKK denilen terör örgütüne ve onun uzantılarına tarihin en büyük darbelerini vuruyoruz. Dağları da, tepeleri de, ormanları da, ovaları da onlara dar etmeye devam edeceğiz. Bu mücadeleden zerre geri adım atmamız asla söz konusu olmayacak. Allah Mehmetçiklerimizin, evlatlarımızın yardımcısı olsun."

- Üretim Reform Paketi 

Yoğun bir hazırlık ve çalışma aşamasından sonra Üretim Reform Paketi'nin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini anımsatan Özlü, "Bu paketin içeriğine bakmadan, memlekete ne getirdiğine bakılmadan, ana muhalefet partisi bir sürü gürültü kopardı. Neymiş efendim AK Parti zeytinlik alanları yok edecekmiş. Bir kere böyle bir söz, böyle bir cümle tamamen vicdansızlıktır, insafsızlıktır. Ezberlenmiş cümlelerle, sloganlarla muhalefet edilmez." ifadelerini kullandı.

Özlü, şunları kaydetti:

"Bundan 78 sene önce 1939 yılında çıkarılan zeytincilikle ilgili kanun artık işlevini yitirmiştir. Bu kanun ihtiyaca artık cevap vermemektedir. İhtiyaçlar devam ettiği sürece gerekirse yeni düzenlemeler yapılabilir. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin, bu tespitin neresinde zeytin katliamı var? Biz iktidara geldiğimizde Türkiye'nin zeytin ağacı varlığı 100 milyon civarındaydı. Bugün 171 milyon zeytin ağacımız var. Yani Halep oradaysa arşın burada. 70 milyon zeytin dikmiş bir iktidar zeytin düşmanı olabilir mi? Hazırladığımız kanunun bütününe bakmadan, sadece içinden cımbızla bazı yerlerini çekip almak kimseye bir şey kazandırmaz."

- "Bu kanun bütünüyle Türkiye'ye kazandıracaktır."

Yeni düzenlenen kanunun çok yönlü kazanımlarının olduğuna işaret eden Özlü, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sanayi elektriğinde TRT payını kaldırdık, kötü mü ettik? Kent içinde kalan sanayi sitelerini daha uygun, daha geniş, daha verimli alanlara taşıyoruz. Bu işlemlerin masrafını da kredilerle ve neredeyse tamamen karşılıyoruz. Yüksek parsel fiyatlarına limit getiriyoruz. Organize Sanayi Bölgelerine GYO kurma hakkı getiriyoruz. Yapım işlerinde yerli üretimin kullanılması şartıyla yerli üreticiye yüzde 15'lik bir avantaj sağlıyoruz. Sanayi sicili almış her sanayici için emlak vergisini kaldırıyoruz. Şunun kesinlikle bilinmesini istiyorum ki, bu kanun bütünüyle Türkiye'ye kazandıracaktır."

Programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özlü,  Üretim Reform Paketi'nde yer alan hafta tatil günleri düzenlemesinin yanlış bir şekilde yorumlandığını işaret ederek, "Paketin içerisinde yer alan bir madde hafta sonu tatilinde çalışmak için fabrikalarımızın, belediyelerden izin alması gerekiyordu. Bu izin alma şartını kaldırdık. Hafta sonu tatili yerinde duruyor, herkes tatilini yapacak ama hafta sonu çalışmak isteyen fabrikalarımız, işlerini yetiştirmek isteyen fabrikalarımız belediyelerden izin almak zorunda değiller. Bu hafta sonu çalışmak isteyen fabrikalar bir para ödüyordu, onu da ödemeyecekler. Getirilen yenilik budur. Tatil yerinde, tatil kalkar mı, böyle bir şey olabilir mi? Dolayısıyla hafta sonu tatili kalkmıyor, bu yanlış bir söylem. Tatil duruyor ama hafta sonu çalışmak isteyen sanayicilerimiz hafta sonu çalışmak için belediyelerden izin almak ve belediyelere belli bir ücret ödemek zorunda değiller artık."  

Bir gazetecinin yerli otomobil çalışmalarını sorması üzerine Özlü, çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini belirtti.

 Önümüzdeki günlerde sürecin hızlanacağını kaydeden Özlü, "Gayet iyi çalışıyoruz, TOBB Başkanı'mızın devreye girmesi faydalı ve iyi oldu. Dolayısıyla süreç devam ediyor. Gayet güzel olacak." dedi.