Bakan Özlü, Kuveytli Bakan er-Rudan İle Görüştü

Bakan Özlü, Kuveytli Bakan er-Rudan İle Görüştü

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Körfez'deki gelişmelerde de müzakere ve görüşme yönteminin olumlu olacağına inanıyoruz. Kuveyt bizim kardeşimizdir, kardeş ülkemizdir. Benzer şekilde Suudi Arabistan da, Katar da kardeş ülkemizdir. Dolayısıyla bizim Türkiye olarak bu konularda yapıcı, olumlu, arabulucu, yardımcı olmak isteyen bir politikamız var." ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Özlü, Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah er-Rudan ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta görüştü. 

Görüşmede yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha ileri seviyelere götürmeyi hedeflediklerini belirten bakan Özlü, AK Parti olarak hem batıyla hem doğuyla özellikle Müslüman ülkelerle ilişkileri geliştirmeye büyük önem verdiklerine dikkati çekti.

Özlü, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 15 yıldır iktidardayız ve bütün sorunlarımızı Türkiye'nin iç ve dış sorunlarının çözümünü hep müzakere ederek müzakerelerle görüşerek çözmeyi hedefleyen bir siyasi felsefeye sahibiz. Yani silahsız yöntemlerle sorunlarımız çözmeyi hep önceliklendirdik. Benzer şekilde Körfez'deki gelişmelerde de müzakere ve görüşme yönteminin olumlu olacağına inanıyoruz. Kuveyt bizim kardeşimizdir, kardeş ülkemizdir. Benzer şekilde Suudi Arabistan da, Katar da kardeş ülkemizdir. Dolayısıyla bizim Türkiye olarak bu konularda yapıcı, olumlu, arabulucu, yardımcı olmak isteyen bir politikamız var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da dost ve müttefik ülkelerle Müslüman ülkelerle üst düzeyde iyi ilişkileri olmuştur. Dostluk ve kardeşlik ilişkileri olmuştur."

Konuk Bakan er-Rudan da iki ülke arasındaki ticari ilişkileri artırmayı hedeflediklerine dikkati çekerek, öncelikli olarak daha önce iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların aktif hale getirilmesi ve somut projelere dönüştürülmesini istedi.

Er-Rudan, Katar'ın Körfez ülkeleriyle yaşadığı sorunlara ilişkin de şunları ifade etti:

"Bildiğiniz gibi bölgemizi bir kasırga neredeyse vurdu.

Barışçıl çözümlerin bulunması ve aynı zamanda bu çözümler olduktan sonra da bölgenin tamamen ilişkilerinin daha iyi olması için çaba harcamakta. Bildiğiniz gibi Körfez ülkeleri hepsi birbirine komşu ve aynı zamanda sınırdaş olan ülkeler. Aslında biz bunu bir bulut olarak görüyoruz ve bu bulut çok yakın bir süre içerisinde dağılıp gidecektir."