Alipay Hızlanan Dış Turizm Dolayısıyla Alanını Genişletiyor

Alipay Hızlanan Dış Turizm Dolayısıyla Alanını Genişletiyor

Xinhua Haber Ajansı'nın 4 Ekim Çarşamba günkü haberine göre, Çin'in önde gelen online ödeme platformu Alipay, ulusal bayram tatili vesilesiyle yurt dışına seyehat edenleri dikkate alarak, hizmetini yurt dışında 40 yeni turistik noktaya daha taşıdı. 

Çoğu Asya ve Avrupa'da bulunan 40 yeni Alipay partneri 10 havalimanı, iş bölgesi, Çin mahallesi ve outlet alışveriş merkezini de kapsıyor. Mobil ödeme hizmeti, şu anda turistik varış noktalarındaki dükkân ve mağazaların %90'ından fazlasında bulunuyor. Ayrıca bazı iş yerleri tatil boyunca Çinli turistlere özel Alipay indirimleri ve Çince konuşan müşteri hizmetlisi sunuyor. 

Çin'in internetten hizmet veren seyahat acentelerinden önde gelen Ctrip'in raporuna göre, 1 Ekim'den 7 Ekim'e kadar süren ulusal bayram tatili süresince Japonya, Tayland ve Güney Kore'nin, Çinli turistlerin en çok rağbet edecekleri ülkeler olması bekleniyor. 

Çin'den, tatil boyunca, 7 milyon turistin yurt dışına seyahat etmesi öngörülüyor. Bu, bir yıllık toplam yurt dışı turist sayısının %5'ine denk geliyor. Çinli turistlerin kişi başı ortalama 7.300 yuan (takriben 1.000 ABD doları) harcama yaptığı belirtiliyor. 

2013 yılından beri Çin, yurt dışına her yıl en çok turist gönderen ülke konumunda. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı bir düşünce kuruluşu olan Çin Turizm Akademisi, önümüzdeki yıllarda dışarıya giden turist sayısının her yıl %5 kadar artmasını, bu suretle yurt dışına çıkan turist sayısının 2020'de 157 milyona ulaşmasını öngörüyor.