THK Üniversitesi, Çin hava yolu şirketlerine pilot yetiştirecek

THK Üniversitesi, Çin hava yolu şirketlerine pilot yetiştirecek

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi, Çin hava yolu şirketlerine pilot yetiştirmek için bir eğitim ajansıyla anlaşma imzaladı.

Türk Hava Kurumu Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, anlaşmaya, THK Genel Başkanı ve THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Emekli Tümgeneral A. Bertan Nogaylaroğlu ve Çinli ajans temsilcileri imza attı.

Nogaylaroğlu, havacılık sektörünün hızla büyüdüğü ifade ederek, 2036 yılına kadar tüm dünyada 620 bini pilot olmak üzere yaklaşık 10 milyon yeni havacı personele ihtiyaç duyulacağı belirtti.

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut ise Çin'den gelecek öğrencilere 4 kategoride eğitimler verileceğini kaydetti. Akbulut, eğitim verilecek 4 kategoriyi şöyle sıraladı:

"Pilotaj lisans eğitimleri, pilotaj temel eğitimi almış olanların uluslararası ticari pilot olabilmeleri için CPL IR eğitimleri, yangın söndürme ve ambulans uçak ile helikopterleri için pilot eğitimleri ve havacılık İngilizcesi eğitimi."

THK Üniversitesinin dünya standartlarında eğitim verdiğini bildiren Akbulut, "Halen üniversitemizde 72 farklı ülkeden öğrenci bulunmakta. Ülke ve yabancı öğrenci sayısını artırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor." değerlendirmesini yaptı.

THK Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Haydar Ateş de şöyle konuştu:

"Nüfusu 1,5 milyara yaklaşan Çin'in kısa vadede ihtiyaç duyduğu uluslararası ticari pilot sayısı 2 bin 200 olarak hesaplanıyor. Kendi imkanları bunu karşılamaya yetmediği için dışarıya yöneliyorlar. Şu ana kadar çoğunlukla Avustralya'dan eğitim desteği alıyorlardı. Artık THK Üniversitesi'ne de pilot eğitimi için öğrenci gönderecekler."

254 SAAT 15 DAKİKA UÇUŞ EĞİTİMİ

Türkiye'de ve dünyada havacılık ve özellikle pilotaj eğitimi veren çok sayıda kurum ve kuruluş olmakla birlikte, bu kuruluşların büyük bölümü pilot eğitiminin ilk 2 kademesi olan PPL (Hususi Pilot Lisansı) ve CIP (Tek Uçuş) düzeyinde eğitim verebilme yetkinlik ve yeterliliğine sahip. Pilotaj programları açmaya başlayan çok sayıdaki yükseköğretim kurumu da bu temel eğitim düzeyi için kiralık uçaklar veya havaalanları kullanarak eğitim veriyor. Bu eğitimlerin süresi yaklaşık 88 uçuş saat. Dünya genelinde "Uluslararası Ticari Pilot Lisansı – CPL IR" veren kuruluş sayısı ise çok düşük. Halen bu düzeyde Türkiye'de eğitim veren tek kurum olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi gerek teorik eğitimleri ve gerekse Uluslararası Ticari Pilot Lisansı alabilmek için alınması gereken 195 saatin çok üstünde uçuş eğitimi uygulayarak 254 saat 15 dakikalık programla tüm mezunlarına dünyadaki bir uçuş eğitiminde alınabilecek en üst düzey eğitimi veriyor. Bu da mezunlara diploma ve lisansını almalarını müteakip şirket tarafından uygulanan tip eğitimi sonucu ulusal veya uluslararası bir ticari havayolu şirketinde 2'nci kaptan koltuğuna oturma imkânı veriyor.

Mezunlar çalışmaya başladıktan sonra 1,500 uçuş saatini tamamladığında kaptan pilot olabiliyor. Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi'nde daha önce eğitimini 5-6 yıl önce tamamlayan pilotlardan THY'de kaptan pilot olarak görev yapan mezunlar bulunuyor. THK Üniversitesi ayrıca tüm Avrupa kıtası dikkate alındığında eğitim uçağı olarak, Airbus ve Boeing ile benzer özellikte en yeni nesil Class Cocpit eğitim uçakları ve eğitmen pilotlar ile 3 havaalanı kapasitesiyle bu eğitimi verme yetkinlik ve yeterliliğine sahip 3 kurumdan birisi olma özelliği taşıyor. Kapasite açısından da üst düzeyde olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde 1 öğretmen pilota 5-6 öğrenci düşüyor. Birçok pilotaj eğitim kurumunda ise 1 öğretmen pilot, 15-16 öğrenciye eğitim veriyor.

Görevde olan pilotlar ve halen pilotaj eğitimi alan öğrenciler için çok önemli bir konu da Havacılık İngilizcesi ve bu alandaki uluslararası sınavlar. Görevdeki her pilot 3 yılda bir Havacılık İngilizcesi sınavına girmek ve asgari Level 4 düzeyinde not almak zorunda. Bu zorunluluk pilotaj öğrencileri için de var. Bu not alınamadığı takdirde pilot uçuşları durduruluyor. THK Üniversitesi bünyesindeki uluslararası yetkiye sahip "Havacılık İngilizcesi Test Merkezi" ve yine bu merkez bünyesinde açılmış olan "Havacılık İngilizcesi Eğitim Programı" ile pilotaj öğrencilerine Level 6 düzeyinde Havacılık İngilizcesi veriyor. Bu düzeyle mezun olan öğrenciler görevleri süresince bir daha bu sınava girmek zorunda kalmıyor.