Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri 5 Ağustos'ta sona erecek

Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri 5 Ağustos'ta sona erecek

Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri ilk atama ekranından devam ediyor. 20 bin civarındaki kontenjan için tercihlerini gerçekleştirmeye devam eden sözleşmeli öğretmen adayları, tercih ekranı üzerinden başvuruda bulundukları kontenjanın durumunu da görüntüleyebiliyor. Hemen hemen tüm kontenjanların kapasitesinin üzerinde başvuru aldığı tercih ekranında müzik öğretmenliği branşı ise dikkat çekiyor.

Sözleşmeli öğretmenlik tercih ekranı aracılığıyla branşları için tercih işlemlerinde bulunacak olan öğretmen adayları, 5 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Toplam 40 tercih yapacak olan öğretmen adayları, tercihlerinin ardından listelerini il milli eğitim müdürlükleri üzerinden onaylatacak. Tercih ekranında kontenjanlara göre başvuru oranları da görüntülenebilecek. 

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ DİKKAT ÇEKTİ

Başvurunun üçüncü gününe girilmesiyle birlikte birçok bölüm için başvuru oranı yüzde 200'lere ulaşırken, müzik öğretmenliğinde bu oran %19 olarak dikkat çekti. Toplam 404 kişilik kontenjana sahip olan müzik öğretmenliği için şu ana kadar 80 kişi tercih işlemini gerçekleştirdi. Tercih işlemleri 5 Ağustos tarihinde sona erecek.

KONTENJANLAR NASIL ŞEKİLLENDİ?

Öğretmen adayları, aşağıdaki kontenjan bilgilerine göre tercihlerine yön verecek. Tercihlerdeki kontenjan durumuna göre bazı adaylar kura işlemine tabi tutulacak. İşte, alanlara göre kontenjan bilgileri; 

Alan Adı Toplam Kontenjan
Almanca 200
Arapça 190
Coğrafya 140
Denizcilik / Gemi Yönetimi 2
Elektrik-Elektronik Tek./Elektronik 28
Felsefe 151
Fizik 250
Gazetecilik 1
Gemi Yapımı / Gemi İnşa 2
Gıda Teknolojisi 1
Hayvan Sağlığı / Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı / Hayvan Yetiştiriciliği 2
İ.H.L. Meslek Dersleri 405
İlköğretim Matematik Öğr. 1448
İngilizce 1960
İnşaat Tek./Yapı Tasarımı 30
Kimya/Kimya Teknolojisi 285
Makine Tek./Makine Model 1
Makine Tek./Makine ve Kalıp 6
Matematik 601
Metal Teknolojisi 30
Okul Öncesi Öğrt 1599
Özel Eğitim 1410
Ray.Sis.Tek./Ray.Sis.Makine 4
Rehberlik 1120
Sınıf Öğretmenliği 2011
Sosyal Bilgiler 579
Tarih 350
Türk Dili ve Edebiyatı 509
Türkçe 1149
Uçak Bakımı/Uçak Elektroniği 2
Ulaştırma Hizmetleri 10
Yiyecek İçecek Hizmetleri 85

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMA TERCİHLERİ KILAVUZ BİLGİLERİNE GÖRE NASIL YAPILMALI?

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün erişimine açık olacak olan ekrandan tercih işlemlerini gerçekleştirebilecek olan öğretmen adayları, en fazla 40 tercih yapabilecek. 30 Temmuz-5 Ağustos tarih aralığında tamamlanacak olan tercihler, il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerinde onaylatılacak.

Tercihler onaylatılmadığı sürece üzerinde değişiklik yapma imkanı devam edecek. Öğretmen adayları, "Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum."  ya da "Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum." seçeneklerinden birisini mutlaka işaretleyecek. 

Tercihleri dışında herhangi bir kuruma atanmak isteyen kişiler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacak.

Sözleşmeli öğretmenler, 9 Ağustos'ta yapılacak atamalarının ardından 2 Eylül'de göreve başlayacak.

ATAMALAR NASIL YAPILACAK?

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Sözlü sınav puanının eşitliği halinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınır; eşitliğin devamı durumunda diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana, eşitliğin bozulmaması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınır.