Okulda hayvan ve bitkilere dokunarak öğreniyorlar

Okulda hayvan ve bitkilere dokunarak öğreniyorlar

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde öğrencilerin uygulayarak öğrenmelerini sağlamak, derslere motivasyonu artırmak ve hayvan sevgisini güçlendirmek amacıyla 5 okulda bahçe oluşturuldu.

Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarının İngilizce kısaltması olan STEM eğitim modelinde çalışmalar yapılması için "Çınar'ın STEM Bahçeleri Projesi" hazırlandı.

Yaklaşık 1500 öğrencinin eğitim gördüğü 5 okulda uygulanan STEM bahçeleri sayesinde doğayla iç içe eğitim alan öğrenciler hindi, kaz, tavuk, ördek, kuş ve güvercin besliyor, sebzelerin bakımını yapıyor.

Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aziz İde, proje sayesinde öğrencilerin okulu daha fazla sevmeye başladığını söyledi.

"Burada çocuklarımız yaparak ve yaşayarak dersi öğreniyor." diyen İde, şöyle konuştu:

"Atık lastikleri boyayarak içine organik ürünler ektik ayrıca bu uygulama sayesinde paylaşmayı daha fazla öğrendiler. Yetiştirdikleri hayvanın büyüdüğünü görünce mutlu oluyorlar. Bu uygulama sayesinde çocuklar keyifle okula geliyor. Okulun son dönemindeyiz ama herhangi bir devamsızlık sorunu olmadı."

Projeyi gelecek sene bütün okullarda uygulamayı hedeflediklerini aktaran İde, velilerin de uygulamadan memnun olduğunu belirtti.

Proje koordinatörü Derya Yıldırım, okul bahçelerini aktif kullanmak ve dünyadaki eğitim metotlarını takip etmek için böyle bir proje başlattıklarını söyledi.

"Burada sadece bahçe kurmadık. Derslerde de STEM eğitim metodunu uyguladık." ifadelerini kullanan Yıldırım, proje sayesinde öğrencilerin performansının yükseldiğini dile getirdi.