Öğretmenlik Meslek Yasası Hazırlıkları Tamamlandı

Öğretmenlik Meslek Yasası Hazırlıkları Tamamlandı

Eğitim gündemini değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

"Eğitim demokrasiyle çok yakından ilgili. Eğitimde güçlü bir beklenti varsa o zaman yerel seçimlerde bize destek olunması gerektiği çok açık." diyen Selçuk, Öğretmenlik Meslek Yasası ile ilgili hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

"Derslerle ilgili video kütüphanesi oluşturuyoruz"

Selçuk, "Tüm derslere ilişkin video kütüphanesi oluşturuyoruz. Çok yetkin öğretmenleri seçiyor, yıl boyunca var olan içerikleri sunmasını istiyoruz. Ücretsiz olarak, mobil olarak, bir IP TV üzerinden ya da başka yerden, bunun senaryoları hazırlandı. Bunu orta öğretimin iyileştirilmesi meselesi olarak görüyoruz." diye konuştu.

Selçuk, "Okullarımızda bu ihtiyacın nasıl giderileceği ile ilgili bir çalışmamız var, bu bitti. Mevcut okullarımızdaki destek kurslarının iyileştirilmesiyle ilgili çok yönlü bir modelleme çıkardık." dedi.

Okula Başlama Yaşı Değişiyor

Okula başlama yaşıyla ilgili Selçuk, "Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız." dedi. Selçuk, okul profili adlı çalışmayı 13 Mart'ta açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.

Hiç Okula Gitmeyene Okul Öncesi Paketi

Selçuk, "Hiç okula gidemeyenlerin evine okul öncesi paketi anlamında nasıl destek verilebileceğine dair ilgili paketler hazırladık, süreç devam ediyor. Bu, idare ya da ceza hukukunun konusu olarak bir takibat sistematiğine tabi tutulacak." açıklamasında bulundu.

Öğretmenlere Yan Alanlarda Sertifika Verilecek

Selçuk, "Üniversitelerle yaptığımız anlaşmalarla öğretmenlere yan alanlarda sertifikalar vereceğiz. Hiçbir öğretmenimizin açıkta kalması söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Okul profili konusunu açıklayan Selçuk, "Amaç hiçbir okulu birbiriyle yarıştırmak değil sadece kendi ilerlemeleri hususunda bir farkındalık oluşturmak. Bütün okullar iyi ya da kötü derken neye göre iyi ya da kötü, bunun akademik temelini kuruyoruz." dedi.

Merdivenaltı Dershaneler Takibat Sistematiğine Tabi Tutulacak

Merdiven altı dershaneler konusuna değinen Bakan Selçuk, "Bu, idare ya da ceza hukukunun konusu olarak bir takibat sistematiğine tabi tutulacak." açıklamasında bulundu. Selçuk, hayırseverlerin okullara yaptırdıklarının okulun web sayfasından izlenmesine imkân sağlayacak yazılımın nisanda hizmete gireceğini bildirdi.

Kaynak: Aydınlık