Öğrencilerin Projesi 22 Bin Lira Tasarruf Ettirdi

Öğrencilerin Projesi 22 Bin Lira Tasarruf Ettirdi

Manisa Şehzadeler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Teknolojisi Bölümü Öğretmeni Remzi Fidan ve öğrencileri tarafından geçen yıl başlatılan "Akıllı Kamu Binası Otomasyonu" projesi kapsamında doğal gazla çalışan kalorifer kazanları için termostat sistemi geliştirildi.

Doğal Gaz Tasarrufu

İç ortamın yanı sıra dış ortam sıcaklığı ve su sıcaklığını ölçerek belirlenen programa göre kazanın çalışmasını sağlayan sistem sayesinde son bir yılda yüzde 30'a varan, toplamda 22 bin metre küp doğal gaz tasarruf edildi.

"Yarışmaya katıldık"

Fidan, "Projemiz üç yıl önce okullar arası yarışmada aklımıza gelen bir fikir sonrası oluştu. Öğrencilerimizle birlikte bu projeyi hazırladık. O sene yarışmaya katıldık, fakat bir sonuç alamadık. Proje öylesine dururken doğal gazın pahalanmasından dolayı tasarruf edebiliriz düşüncesiyle projeyi geliştirmeye karar verdik. Son olarak geçen yıl bu projeyi tasarladık. Okulumuzdaki dört kazana uyguladık. Şu ana kadar dört kazandan yüzde 30 tasarruf sağladık. Bu da yılda 23 bin liraya tekabül ediyor." dedi.

Kamu Kurumlarında Yaygınlaşsın Talebi

Okul Müdürü Ömer Bozoğlu da sistemin iş gücünden de tasarruf sağladığını söyledi. Bozoğlu, projenin tüm kamu binalarına yaygınlaşması gerektiğini düşündüklerini belirtti.

Kaynak: www.ensonhaber.com