Öğrenciler, kuş bilimini doğadan öğreniyor

Öğrenciler, kuş bilimini doğadan öğreniyor

Iğdır'daki Aras Kuş Cenneti ve Halkalama İstasyonu'na gelen öğrenciler, kuş bilimini doğal ortamda kuşları görerek öğreniyor.

Kuş halkalama çalışmalarının 2006'dan beri yapıldığı, dünya kuş göç yolları haritasında yer alan Aras Kuş Cenneti ve Halkalama İstasyonu, birçok ülkeden gelen doğa bilimcilere kuş bilimiyle ilgili sunduğu imkânın yanı sıra öğrencilere de kuşları yerinde gözlemleme olanağısunuyor.

Özellikle kent merkezi ve ilçelerde eğitim gören öğrenciler, Tuzluca ilçesine bağlı Çıyrıklı köyünde bulunan, dünyanın en önemli kuş gözlem istasyonları arasında yer alan Aras Kuş Cenneti ve Halkalama İstasyonu'nu ziyaret ederek bilim insanlarıyla bir araya geliyor.

Burada kuşların takibine dair tüm işlemleri izleyen öğrenciler, uygulamalı olarak da çalışma yapıp kuş bilimi için sürdürülen çalışmaları doğal ortamda kuşları görerek, öğreniyor.

Kuzey Doğa Derneği Başkanı ve Utah ile Koç Üniversiteleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, "Merkezimiz öğrencilerce sürekli ziyaret ediliyor, bu çocuklarımız bizim için çok önemli. Biz burada çocuklarımıza doğa sevgisi ve doğa merakını teşvik etmek istiyoruz ve onların kuşlara elleriyle dokunup bu duyguyu hissetmelerini istiyoruz. Bunu yaparken genç arkadaşlarımızın heyecanını ve yüzlerinden mutluluklarını görüyoruz." dedi.

İstasyonu ziyaret eden öğrencilerin kuş bilimine merak duyacağını ve ileride bu bilim dalının gelişmesi açısından bunun önemli olduğunu belirten Şekercioğlu, şunları kaydetti:

"Biyolojiyi doğada yaşayarak öğrenmek, sadece kitaptan öğrenmekten çok daha kıymetli. Bu gençlerimiz ileride kuş bilimini okuyacak, ornitolog olacak, jeolog olacak, biyolog olacak. Çünkü kendileriyle görüşmelerimizde çok akıllıca cevaplar verdiler. Gençler çok donanımlı gelmişler, ülkemizdeki kuş türünün sayısından tutun da Iğdır'ın kuş türü sayısına kadar biliyorlar. Bizim tek isteğimiz, öğrencilerimizin okullarından buraya gelerek bu heyecanı yaşamasıdır."