4 Dil Becerisi Türkçe Sınavları Ortaokullarda Başlıyor

4 Dil Becerisi Türkçe Sınavları Ortaokullarda Başlıyor

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, öğrencilerin Türkçe ve yabancı dil yeterliliklerine ilişkin yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Öncelikle öğretmen eğitimine dönük çok güçlü birtakım çalışmaların ve projelerin bulunduğunu aktaran Selçuk, "Bunun İngilizce, Almanca veya Arapça ile ilgili boyutları var. Mesela Ürdün ve Katar'la, Arapça öğretmenlerimizin eğitimine ilişkin bazı çalışmalar yürütüyoruz." diye konuştu.

Sınavın Tarihi Belli Oldu

Türkçe'de 4 dil becerisinin ölçülmesine ilişkin sınav, mart ayının üçüncü haftasında pilot olarak ortaokul 7. sınıflarda başlıyor.

Bakan Selçuk, "Türkiye'de ilk kez bir çocuğun, dinleme, konuşma, yazma, okuduğunu anlama konularında hangi seviyede olduğunu göreceğiz. Bu şu ana kadar hiç yapılmamış bir şey. Bu nisan ayında 15 ilde yapılacak ama ilk pilotu martın üçüncü haftası Ankara'da yapılacak. Bu bir sınav gibi değil. Bizim çocuklarımız acaba dil gelişiminde neredeler? Acaba bizim müfredatın hangi kısmı ne kadar etkili oluyor? Bunların analizi. Bunlara katkı sağlayacak bir çalışma. Bu büyük bir araştırma projesi. Bu bir yazılım aynı zamanda." dedi.

Kaynak: www.ensonhaber.com