Yıldızların Doğumu Başka Galaksilerin Oluşumunu Tetikliyor

Yıldızların Doğumu Başka Galaksilerin Oluşumunu Tetikliyor

Galaksiler arasındaki engin mesafelerde uzay tamamen boş değildir. Gaz ve toz uzaya yayılarak, birleşip yıldız ve galaksilerin oluşumunu tetikler.

Yeni bir çalışma, galaktik rüzgârların gaz ve tozu taşıyarak, yeni galaksilerin oluşumunu nasıl etkilediğini gözler önüne serdi. Stratosferik Astronomi Rasathanesi'ndeki (SOFIA) araştırmacılar, kısa sürede yeni yıldızlar üretmesiyle ünlü olan M82 olarak da bilinen Puro Gökadası'nı inceledi.

Bu galaksideki yıldızlar, Samanyolu'ndaki yıldızlara oranla 10 kat daha hızlı bir şekilde oluşuyor. Bununla birlikte, M82 Gökadası özellikle güçlü galaktik rüzgârlara sahiptir. Bu özellikler galaksiyi, toz ve gazların galaksiler arası alana nasıl taşındığını gözlemlemek için ideal kılıyor. Ayrıca güçlü rüzgârların sadece bu maddeleri değil, manyetik alanı da 2 bin ışık yılından fazla bir mesafeye kadar sürüklediği açığa çıkarıldı.

SOFIA ekibinde çalışan Enrique Lopez-Rodriguez, "Bu araştırmanın amaçlarından biri de galaktik rüzgârın manyetik alanı verimli bir şekilde ne kadar sürükleyebileceğini incelemekti. Ancak manyetik alanın rüzgârla bu kadar geniş bir alanda sürüklenmesini de beklemiyorduk." açıklamasında bulundu.

Bu bulgu, galaksilerin sadece gaz ve toz değil rüzgârla manyetik bir alanın taşınması sonucunda da oluşabileceğini göstermektedir ve bu da en eski galaksilerin evrenin başlangıcında nasıl oluştuğunu anlamamızı sağlayabilir.

Kaynak: www.webtekno.com