Yeni Windows 10 sürümünün ön izleme sürümü yayınlandı

Yeni Windows 10 sürümünün ön izleme sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows 10'un yeni ön izleme sürümünü yayınladı. Bu sürüm 2020'nin ilk yarısında gelecek Windows 10 güncellemesinin test edilmesi için yayınlandı ve Cortana'ya bazı özellikler getirdi.

Build 18975 (20H1) adındaki güncelleme, Cortana ile konuşurken pencereyi masaüstündeki herhangi bir yere taşımaya izin veriyor.

Cortana hakkındaki başka bir değişiklik ise, sistemin artık daha sohbet bazlı konuşmaya başlamış olması. Cortana artık samimi cevaplar verip şaka yapabiliyor. Microsoft, bu yüzden bile Cortana'yı masaüstünde daha uzun süre tutmak isteyeceğimizi söylüyor. Cortana'yı normal zamanlarınızda kullanan biriyseniz, yeni güncelleme getirildikten sonra size bir fıkra anlatmasını isteyebilirsiniz.

Pencereyi etrafta gezdirebilmek aslında güzel bir özellik zira Cortana ile konuşurken başlat menüsüne bağlı olarak kalmak zor oluyordu. Artık tek yapmanız gereken Cortana'ya seslendikten sonra başlık çubuğunu sürüklemek. Bu hareketi yaptıktan sonra Cortana istediğiniz yere gelecektir. Bununla birlikte Cortana'yı yeniden boyutlandırabilmek de mümkün.

Cortana'ya getirilen iyileştirmelerin yanı sıra Microsoft, Linux için Windows Subsystem'da da bazı iyileştirmeler gerçekleştirdi. Şirketin belirttiğine göre birçok localhost güvenilirlik sorunu ortadan kaldırıldı. Elbette henüz sistemin beta sürümünde olduğu göz önüne alındığında bazı pürüzler çıkabilir ancak Microsoft sorunları çözdüğünü belirtiyor.

Kaynak: www.webtekno.com