Yapay zekâ kokuya ihtiyaç duymadan parfüm üretebiliyor

Yapay zekâ kokuya ihtiyaç duymadan parfüm üretebiliyor

Yapay zekâ son olarak parfümörlüğe de bulaştı. Kullanılan bir yapay zekâ kokusunu alamasa da özel parfümler tasarlayabiliyor.

Pek çok kişi, parfüm yapmak için iyi bir koku alma duyusuna sahip olmanın gerekli olduğuna inanıyor. Koku yeteneği tabii ki önemli ancak yeni esansları veri işleyerek yaparken o kadar da elzem değil. Yapay zekâ da tam olarak bu yöntemle parfüm üretiyor.

IBM Research ve Symrise arasındaki partnerlik sonucu ortaya çıkan bu yapay zekâ oldukça ilginç. Symrise tarafından üretilen esans ve kokular, Estee Lauder, Donna Karan, Avon gibi pek çok firma tarafından kullanılıyor. IBM ve Symrise ortaklığının ürünü olan parfümler ise Brezilya'da satışa sunulmuş durumda.

YAPAY ZEKÂ

IBM'in Philyra adlı yapay zekâsı, parfümör (parfüm yapan kişi) David Apel ile birlikte çalıştı. Böylece, Brezilya'da yapay zekâ ile üretilmiş parfüme ilgi duyacağı düşünülen Z Nesline yönelik olarak iki yeni parfüm üretildi. Ülkenin Sevgililer Günü döneminde (12 Haziran) piyasaya giren ürünler, Brezilyalı firma O Boticario için üretildi.

Dünya üzerinde bin 300 farklı koku üretme blogu var. Bunlar yapay esanslar olabilecekleri gibi çiçeklerden ya da başka maddelerden de elde edilebiliyor. Symrise, veri tabanında 1,7 milyon formül bulunduruyor. Bu veritabanı Philyra ile paylaşıldı. Yapay zekâ daha sonra makine öğrenmesi algoritmasını kullanarak daha önce göz ardı edilmiş olasılıkları buldu. Bu verilerden hedef müşteriye hitap edebilecek özellikte olan parfümler ayrıldı. Daha sonra da yapay zekâ tarafından oluşturulan formül, parfümör tarafından sentezlendi. Philyra, formüllerle karşılaştıkça malzemeleri nasıl kullanabileceğini de öğrendi.

IBM YAPAY ZEKÂ

Yeni yapay zekâ, parfümleri oluşturmada en önemli şeyin koku alma değil kimyasal yapıyı anlama olduğunu düşünenleri haklı çıkaracak gibi duruyor. Yapay zekâ, bir kokunun ne kadar özgün olduğunu, formülde kullanılabilecek yedek veya tamamlayıcı maddeleri, ham maddelerin dozajını ve insanların parfüme vereceği olası tepkiyi önceden tahmin edebiliyor.

Yılbaşı için üretilen parfümden birinde bütün işi yapay zekâ yaparken, birinde parfümör ufak ayarlamalar yaptı. Üçüncü parfüm ise yapay zekânın tavsiyesine göre oluşturuldu.

Philyra ve Apel'in parfümleri, Egeo ON Me ve Egeo ON You adıyla ülkenin sevgililer günü olan 12 Haziran'da piyasaya çıktı.

Apel, bu inovasyonu parfümörlere yönelik bir tehdit olarak değil, makine ve insanın bir arada çalışabilmesi için bir fırsat olarak gördüğünü söylüyor. Parfümeri sektöründe, çeşitli amaçlara hizmet eden birkaç farklı yapay zekâ daha kullanılıyor.

Kaynak: www.webtekno.com