Uzayda bir ilk

Uzayda bir ilk

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda sığırdan alınan hücrelerin üç boyutlu yazıcıyla çoğaltılması yoluyla ilk kez et üretildi. Dünya'dan neredeyse 400 kilometre uzaklıkta uzay ortamında üretilen "doğa dostu sığır eti", uzayın derinliklerine yapılacak yolculuklarda kozmonotlara gıda sağlayabilecek.

İsrail şirketi Aleph Farms ve Rus laboratuvarı 3D Bioprinting Solutions, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) başarılı bir deney gerçekleştirdi. Uzayda ilk kez, laboratuvar ortamında et üretildi. Bir sığırın kas dokusundan alınan hücreler 25 Eylül'de Soyuz MS-15 uzay aracıyla Kazakistan'dan ISS'ye gönderildi. Kozmonot Oleg Kononenko da 3D yazıcıyı kullanarak sığır hücrelerini bir parça ete dönüştürdü.

Söz konusu deneyler 26 Eylül'de ISS'nin Rusya'ya ayrılan bölümünde yer çekimsiz ortamda gerçekleştirildi. Yapılan deneylerin iki amacı bulunuyor: Dünya'daki gıda üretimini daha doğa dostu bir düzeye taşımak ve gezegenden ayrılan kozmonotlar için gerekli besinleri sağlamak.

Aleph Farm şirketinin basın sözcüsü SJoab Reisler'in açıklamasına göre söz konusu deneyin uzayda gerçekleştirilmesinin nedeni, Dünya'nın su ve toprak kaynaklarına ihtiyaç duyulmadan da gıda üretilebileceğini ispatlamak ve besin üretimini olduğundan daha doğa dostu bir hale getirmek.

İsrailli şirkete deneylerinde destek veren Rus 3D Bioprinting Solutions şirketinin CEO'su Aleksander Ostrovski, "Uzun süren uzay yolculuklarında en büyük zorluk, tüm organik kaynaklardan uzak kalınıyor olması. Ancak üzerinde çalıştığımız suni et herhangi bir yerde ve herhangi bir koşulda üretilebilecek. Uzayda 1 kilo et üretmek için 10 ila 15 bin litre suya ihtiyacımız yok." açıklamasını yaptı.

HAYVANSEVERLER DE DESTEKLİYOR

Nitekim bu yöntemin özellikle tarıma elverişli olmayan bölgelerde et üretimi için bir çözüm olabileceği belirtiliyor. Ayrıca laboratuvar koşullarında et üretimi, hiçbir hayvanın ölmesini gerektirmediği için hayvanseverler tarafından da destekleniyor.

Rus şirket, bu alandaki çalışmalara devam ederek balık ve tavşan dokuları da elde etmek ve elde edilen dokuları diğer şirketlere satmayı planlıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda daha önce 2015 yılında yapay ortamda marul üretilmişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA da Mars koşullarında patates yetiştirmeyi başardıklarını açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik Türkiye