Uçabilen bir “robot kuş” üretildi

Uçabilen bir “robot kuş” üretildi

Saniyede 15 ilâ 80 kez kanat çırpma yeteneğine sahip olan sinek kuşları, havada asılı kalabilme özelliği ile tanınır. Kanat çırpışlarını detaylı olarak görebilmek için özel kameraların kullanılması gereken sinek kuşları, geriye doğru da uçabilir ve dikey yönde çok rahat yükselebilir. Bu özellikleri sayesinde sinek kuşları, bilim dünyasının her zaman dikkatini çekmiştir. Bilim insanları, bu kuşlarla benzer özelliklere sahip olan yapay zekâlı bir robot üretti. Üretilen bu robot, sinek kuşlarının hareketlerinin simüle edilmesiyle, bu kuşlar gibi uçmayı öğreniyor.

Bu robotun gövdesi 3 boyutlu yazıcılar yardımıyla oluşturuldu. Diğer parçalarında ise özel membranlar ve karbon fiber kullanıldı. Toplam ağırlığı ise sadece 12 gram. Çok küçük boyutta olan bu robot, gizli görevlerde ve arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere tasarlanmış. Görüş sensörüne sahip olmayan robot, bulunduğu bölgenin özelliklerini o bölgeye dokunarak anlayabiliyor.

Robotun belki de en ilginç özelliği yapay zekâsı. Drone tipindeki cihazların havaya kalkması için belirli bir pervane hareketi gerekiyor. Bu hareketin gücü ve cihazın ağırlığı, cihazların batarya sürelerini doğrudan etkiliyor ve bu da kısa uçuş süreleri anlamına geliyor. Ancak bu robot, alışılmışın dışında bir teknoloji kullanıyor. Bilim insanları doğal ortamında inceledikleri sinek kuşlarının hareket yeteneğini, bilgisayar algoritmalarına çevirmeyi başardılar. Uzun bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan bu algoritma robota, gerçek bir sinek kuşu gibi uçmayı öğretiyor.

ABD'de bulunan Purdue Üniversitesi Makine Mühendisliği'nde üretilen bu robotun baş aktörü Xinyan Deng. Deng, robotla ilgili yapmış olduğu açıklamalarda, robotun kendi haritasını oluşturabileceğini belirterek, bu sayede daha az sensörün kullanıldığını ve daha küçük boyutlarda bir robotun üretilebildiğini ifade etti. Kuş, bu özelliğiyle de karanlık ortamlarda üstleneceği arama kurtarma çalışmalarında etkin olabilecek.

Kaynak: www.webtekno.com