Toplu ulaşımda Türkiye kart dönemi resmen başlıyor

Toplu ulaşımda Türkiye kart dönemi resmen başlıyor

Türkiye'de birkaç yıldır "Türkiye Kart" adlı yeni bir sistem konuşuluyor. Bugüne dek tam olarak netleşmeyen bu uygulama, 2019'un sonlarında gün yüzüne çıkacak gibi görünüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye Kart, yıl sonuna kadar belirlenen yedi şehirde kullanılmaya başlayacak.

Bugün tek bir karta sahip olarak otobüs, metro ve vapur gibi farklı ulaşım araçlarına binebiliyoruz. Ancak şehir değiştiren vatandaşların, gittikleri şehirde yeni bir toplu taşıma kartı alması gerekiyor ve o şehirde işleri bittiği zaman aldıkları kart işlevsiz hale geliyor. Türkiye Kart ise, 81 ilin tamamında kullanılabilecek. Üstelik belediyeler başvuru yaptıkları takdirde, bu kartlara özel şehircilik uygulamaları yükleyebilecek.

Bakan Turhan'ın açıklamalarına göre Türkiye Kart için PTT görevlendirilmiş durumda ve bu bağlamda PTT, çalışmalarını sürdürüyor. Pilot bölgelerin de belirlendiğini söyleyen Turhan, yeni sistemin uygulanacağı şehirleri açıkladı. Buna göre İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, Konya, Kahramanmaraş ve Düzce, Türkiye Kart'ı kullanan ilk şehirler olacak. Turhan, Türkiye Kart'ın ulaşım alanında çok önemli bir proje olduğunu ve bu projeyi önemsediklerini, ilerleyen dönemlerde vatandaşların ikinci bir karta ihtiyaç duymadan ülke genelinde bu kartı kullanabileceklerini açıkladı.

Kaynak: www.webtekno.com