SpaceX'in Starhopper uzay aracı ilk kalkışını gerçekleştirdi

SpaceX'in Starhopper uzay aracı ilk kalkışını gerçekleştirdi

SpaceX'in son 10 gün içindeki test aşamalarında tam iki kez alevler içinde kalan uzay aracı Starhopper, ilk test kalkışını gerçekleştirdi. Yerden 20 metre kadar yükselen ateşleme sistemleri gerçek zamanlı olarak test edilmiş oldu. Starhopper'ın yeni hedefi ise Mars olacak.

Uzaya yolculuk gerçekleştirmek için artık ticari firmalar da elini taşın altına sokuyor. Blue Origin, Boeing gibi firmalar bu sektöre adım atmış durumda. Uzay yolculuğu denince akla ilk gelen firma ise SpaceX.

SpaceX, Starship adlı uzay aracını ilk defa bağlamadan test etti. Starhopper için küçük, SpaceX için büyük bir sıçrama olmuş oldu. Raptor motora sahip olan araç, kalkış ve iniş testlerini gerçekleştirdi.

Deneme, SpaceX'in Texas, Boca Chica Village'da yer alan SpaceX tesisinde yapıldı. Musk, testin başarısını Twitter üzerinden duyurdu.

Perşembe günü gerçekleştirilen test, yerden 20 metre yüksekliğe ulaşmayı hedefliyordu. Bir önceki gün yapılacak test, son anda ertelenmişti.

Starhopper, uzay aracından çok uzay gemisi olması, uzayda insan ve malzeme taşınması için üretiliyor ve elecekte daha da gelişecek bir alanın ilk temsilcileri olarak öne çıkıyor. Starship, 2023'te bir grup sanatçıyı Ay'a götürecek ve sonunda Mars yolculukları için kullanılacak.

Elon Musk, sonraki denemelerin birkaç hafta içinde gerçekleşeceğini söyledi. Denemeler çok önemli olsa da aracın gerçek anlamda uzaya çıkabilmesi için önünde uzun bir süre var.

SpaceX, bu denemenin görüntülerini canlı olarak paylaşmadı. Ancak bu durum, amatör gözlemcilere engel oldukları anlamına gelmiyor. Everyday Astronaut'un çektiği video, diğerlerine kıyasla daha net görüntü sağlıyor.

Kaynak: www.webtekno.com