“Sagittarius A*” kara deliğinde ışık hareketlenmesi gözlemlendi

“Sagittarius A*” kara deliğinde ışık hareketlenmesi gözlemlendi

Evrende birçok ilginç olay yaşanıyor. Galaksilerin ilginç hareketlerinin yanı sıra gezegenlerin birbiri arasında olan etkileşimler ya da galaksi içerisinde gezegen olmayan nesnelerin davranışları, bilim insanları tarafından inceleniyor. Yaşanan son olaydaysa Sagittarius A* isimli bir kara delik, bu zamana kadar görülmemiş güçte bir ışık yayarak bilim insanlarını şaşkınlık içerisinde bıraktı.

Galaksimizin merkezinde bulunan devasa kara delik Sagittarius A*, bu zamana kadar herhangi bir kara delikte görülmemiş parlaklıkta bir kızılötesi ışık yaydı. Bilim insanları tarafından yakından takip edilen bu kara delik son derece iyi biliniyor olsa da yeni gizemler ortaya çıkarmaya devam ediyor.

20 yılı aşkın bir süredir incelenen Sagittarius A* isimli kara delik, Hawaii'de bulunan Keck II Teleskobu ile dört gün incelenirken normalden 75 kat daha güçlü kızılötesi bir ışığı yaydı.

Bilim insanları bu denli yüksek güçteki bir ışığın kara delikten nasıl ya da neden çıktığını şu an için bilmiyor. Yine de yapılan açıklamalarda yayılan ışığın endişelenecek bir durum olmadığı belirtildi.