Mars Aracı InSight, Isı Kalkanını Başarıyla Yerleştirdi

Mars Aracı InSight, Isı Kalkanını Başarıyla Yerleştirdi

NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight aracı, ısı kalkanını sismometresinin üzerine yerleştirmeyi başardı.

NASA'nın Mars'a gönderdiği InSight uzay aracı, geçtiğimiz yılın sonunda Mars'taki sismik faaliyetleri tespit etmek için başarılı bir şekilde sismometresini yüzeye indirmişti. O zamandan beri, sismometrenin dış etkenler tarafından etkilenmemesi ve sensörlerin doğru çalışabilmesi için birçok ayarlama yapıldı.

Sismometreye ısı kalkanı yerleştirdi

Şimdi ise InSight Mars aracı, Mars'ın yer altından veri toplamaya başlamak için bir sonraki adımı, başarılı bir şekilde tamamladı. Araç, Mars'ın sert hava koşullarından korunmak için sismometrenin üzerine bir ısı kalkanı yerleştirdi. Kubbe şeklinde tasarlanan bu kalkan, sert rüzgârlar altına girse bile uçup gitmeyecek şekilde tasarlandı. Bu ısı kalkanı, sismometreyi rüzgârlardan koruduğu gibi, verilerdeki gürültüyü de en aza indiriyor.

Sismometrenin üzerine yerleştirilen bu ısı kalkanı, sismometrenin gündüz çok fazla ısınmasını veya geceleri çok fazla soğumasını önleyerek, sıcaklığı mümkün olduğu kadar sabit tutacak. Aracın bir sonraki adımı ise ısı probu ve fiziksel özellikler içeren paket programını, yüzeye yerleştirmek olacak.

Kaynak: En Son Haber