Kılıç dişli kaplanlar kafatası delebilecek güçteydi

Kılıç dişli kaplanlar kafatası delebilecek güçteydi
Kılıç dişli kaplanlar kafatası delebilecek güçteydi

Araştırmacılardan oluşan bir ekip, kılıç dişli kaplanların, kendi türüne ait diğer üyelerin kafatasını delebilecek kadar güçlü köpek dişlere sahip olduğunu gösteren kanıtlara ulaştı.

Yapılan araştırmada, kılıç dişli kaplanların fosillerine ve bu fosillerden elde edilen veriler üzerinde yoğunlaşılıyor.

Kılıç dişli kaplanlar, yırtıcı ve korkunç hayvanlardı. Ağırlıkları 220 ilâ 400 kilo aralığında olan bu türün boy uzunluğu 120 santimetreyi bulabiliyordu.

Güney Amerika'da yaşadığı düşünülen bu Smilodonlar, 28 santimetre uzunluğundaki devasa köpek dişlere de sahipti. 11 bin ilâ 126 bin yıl önceye tekabül eden Geç Pleistosen Çağı'nda yaşamışlardı.

Paleontologlara göre, böylesi büyük kedi familyasından gelen türlerin sahip olduğu köpek dişleri, bir kemiği parçalayabilmek için çok inceydi. Fakat şu anda, daha önce öne sürülen teorilerin hepsi sarsılıyor.

Söz konusu çalışmadaki araştırmacılar, bir Smilodon'un köpek dişlerini kullanarak bir başka Smilodon'a zarar verdiğini, onun kafatasında delikler açtığını gösteren kanıtlara ulaştı. Dahası araştırmacılar, köpek dişleriylele delinmiş iki Smilodon kafatasının bulunduğunu söylüyor.

Arjantin'de ortaya çıkan bu iki kafatasında da birer delik var. Delikler, gözlerin ortasında kalan bölgede yer alıyor. Çita, leopar ve jaguar gibi modern zamanlarda yaşayan kedilerin, özellikle de erkek kedilerin, kavga sırasında birbirlerine verdikleri zarar ile söz konusu delikler arasında bağlantı kurmak da mümkün. Bu kavgalar, kimi zaman bir tarafın ölümüyle sonuçlanabiliyordu.

Smilodon'un köpek dişleri ile ilgili birtakım testler geliştiren araştırmacılar, dişlerin, kafataslarındaki deliklere tamamen uyumlu olduğunu gördü. Aynı zamanda araştırmacılar, uzun dişlere sahip olan diğer hayvanları da benzer teste tabi tuttular, fakat her seferinde sonuçlar olumsuzdu.

Toynakları olan bir hayvanın Smilodon'un kafatasına tekme atıp atmadığını da kontrol ettiler. Sonuç aynıydı. Dolayısıyla, eş, yemek ya da bölge için kavga eden bu kılıç dişli kaplanların kafatasında delikler açarak birbirine zarar verdiği düşünülüyor.

Kaynak: www.arkeofili.com