InSight'ın güneş panellerini rüzgârlar temizleyecek

InSight'ın güneş panellerini rüzgârlar temizleyecek

Mars'a gönderilen uzay aracı InSight'ın tozlu panellerini temizlemek için yeni bir yöntem düşünüldü.

Kızıl Gezegen Mars'ta rüzgârlar, sadece gaz taşımıyor. Birçok tozu da beraberinde getiren Mars rüzgârları, InSight'ın enerjisini depoladığı güneş panellerini de feci şekilde kirletmiş durumda. Bilim insanları ise aynı rüzgârlar ile bu tozu temizleme yöntemi üzerine çalışıyor.

InSight ve Opportunity gibi uzay araçları, ihtiyaçları olan gücü Güneş ışınlarından alıyor. Ufak olsa dahi rüzgârlar, araçların güneş panellerini toz içerisinde bırakıyor ve Güneş'ten yararlanma oranını ciddi derecede düşürüyor. InSight'ın verimliliği iniş yaptığından beri sadece üzerine konan tozlar sebebiyle yüzde 30 oranında azaldı.

1 Şubat 2019 tarihinde InSight'ın etrafında gerçekleşen rüzgâr sonrasında InSight'ın bir güneş paneli verimliliğinde yüzde 0,7 diğerinde ise yüzde 2,7 artış sağlandığı bilgisi geldi. Bu doğrultuda bilim insanları, aracın güneş panellerinin üzerinde hâlihazırda bir toz tabakası olduğunda gelecek olan rüzgârın bu toz tabakasını tamamen ortadan kaldırabileceği fikrini üretti.

Başka bir uzay aracı, aynı durumda rüzgarların panelleri temizlemesi sayesinde yüzde 10'a kadar güneş paneli verimliliği artışı sergilemişti. Gerçekleşen güç artışının InSight'ın görev ömrünü uzatmadığı ancak bilim ve Mars'ın hava koşulları adına gerçek anlamda önemli bir şeyi ortaya çıkardığı söyleniyor.

Kaynak: www.webtekno.com