İngiltere, Facebook ve Instagram'da “Beğeni” butonunu kaldırıyor

İngiltere, Facebook ve Instagram'da “Beğeni” butonunu kaldırıyor

İngiltere, sosyal medya sitelerinden beğenme tuşunu kaldırma planının arkasında çocukların ve gençlerin gizliliğini koruma amacı bulunuyor.

Sosyal medya platformları, insanların kişisel bilgilerini içeriyor. Bu bilgiler arasında insanların yaşadıkları yerler, kişisel fotoğrafları, doğum tarihleri, yaşadıkları yer gibi bilgiler yer alıyor.

Gençlerin ve çocukların daha çok beğeni almak amacıyla gizliliklerini geri plana attıklarını düşünen İngiliz yetkililer, gençlerin gizliliklerine gereken önemi vermesini sağlamak amacıyla beğeni tuşlarını kaldırtmayı amaçlıyor. Facebook ve Instagram'ın beğenme tuşları özellikle hedef tahtasında olsa da Twitter ve Snapchat gibi uygulamalar da bu karardan etkilenecek.

Bu karar teklifi, İngiltere'nin veri koruma işlerinden sorumlu olan Bilgi Komisyon Ofisi (ICO) tarafından hazırlanan yeni teklife dahil edildi.

Yeni uygulama koduna göre firmalar, çocukların erişmesi muhtemel olan uygulamaları hedef alıyor. Kodda "Dürtme teknikleri" olarak adlandırılan yöntemin, gençleri önlem almadan sosyal medyada gizliliklerini ihmal etmeye yönlendirdiği söyleniyor. Bu da gençlerin ve çocukların bilgilerinin herkese açık hale gelmesi haline geliyor. Örneğin Instagram'da bir genç, ne kadar çok beğeni aldığını göstermek için özel fotoğraflarını herkese açık hale getirip mahremiyetinden vazgeçebiliyor.

Teklif edilen önlemler arasında standart güvenlik modu olarak "yüksek gizlilik" seçeneğinin seçili olması, sadece minimum seviyede bilgi toplanıp depolanması, coğrafi yer bildirim sistemlerinin standart olarak kapalı olması yer alıyor. Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat başta olmak üzere pek çok sosyal medya ağı ve sosyal medya uygulamasından bu kodlara uyması istenecek.

Kaynak: www.webtekno.com