IBM'nin Yapay Zekâ Tabanlı Kan Testi Alzheimer'ı Önceden Fark Edebiliyor

IBM'nin Yapay Zekâ Tabanlı Kan Testi Alzheimer'ı Önceden Fark Edebiliyor

Alzheimer Hastalığı'na bir tedavi yöntemi bulmak için önceden yapılan çalışmalar ne yazık ki sonuçsuz kalmıştı ama IBM'nin yaptığı araştırmalar büyük bir keşfin çok yakında olduğunun sinyallerini veriyor.

IBM'nin bir araştırma grubu makinelerin öğrenme yöntemlerini kullanarak hastalıkla alakalı biyolojik bir işaret bulmayı başardı. Omurilik sıvısında bulunan ve 'Amyloid-Beta' adı verilen peptid, basit bir kan testinde belirlenebiliyor. Buldukları sonuçlar ise bir kişide Alzheimer riskini septomlar ortaya çıkmadan ve beyin taraması yapılmadan önce dahi belirleyebildikleri yönünde oldu.

2017'de yayımlanan bu araştırmaya göre kişinin omurilik sıvısındaki 'Amyloid-Beta' miktarındaki değişim, Alzheimer riskini on yıllar önceden dahi haber verebiliyor. Hâlihazırda kognitif bozukluk yaşayan ve omurilik sıvısında bahsedilen peptidin olağan dışı durumu gözlenen kişiler Alzheimer'a yakalanma riskini 2,5 kat daha fazla taşıyorlar.

Ne yazık ki omurilik sıvısını incelemek oldukça zahmetli, yanıltıcı ve pahalı. Bu durum sebebiyle IBM'li araştırmacılar makinelerin öğrenme yöntemlerini kullanarak omurilik sıvısındaki 'Amyloid-Beta' yoğunluğunu tahmin edebilen ve kanda bulunan bazı proteinleri tespit ettiler. Şirketten yapılan açıklamada ise bu tür bir teknolojinin nörodejeneratif hastalıkları tespit etme görevinde ilk kez kullanıldığı ibaresi bulunuyor. IBM'nin gelecekteki misyonu ise yapak zekâyı kullanarak Alzheimer gibi hastalıkların temellerini daha iyi incelemek yönünde.

Elbette asıl omurilik sıvısının incelenmesi hastalığın teşhisi açısından daha isabetli olsa da IBM, basit kan testleriyle hastalığın teşhisinde yüzde 77'lik bir isabet oranı sağladığına inanıyor. Bu yeni metod halen test edilmekte ve hazırlık aşamalarında olsa da bilim insanları bu teknolojiyle ileride hastalık için bir tedavi de bulabileceklerini düşünüyorlar. Henüz bir tedavi geliştirilememiş olmasının en önemli sebebinin hastalığın çok geç fark edilmesi ve hastanın beyninin çoktan zarar görmüş olduğu düşünülürse hastalığın erken teşhisi bir tedavi bulunmasını veya hastalığı yavaşlatma imkânı sağlayabilir.

Kaynak: www.webtekno.com