Hubble'ın yerine geçecek olan uzay teleskobu

Hubble'ın yerine geçecek olan uzay teleskobu

Gelecek yıllarda bilim dünyasına büyük katkılar sağlayacak ve Hubble Uzay Teleskobu'nun yerine geçecek olan James Webb Uzay Teleskobu'nu Dünya'nın dışına taşıyacak olan uzay aracı, vakum testine tabi tutuldu. Bu test, uzayın zorlu şartlarına çok yakın bir ortamın sağlandığı önemli bir aşama.

Geçen yıl içerisinde NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nde teste sokulan proje, bu sefer Amerikan küresel havacılık ve savunma teknolojisi şirketi Northrop Grumman'da sınandı. Gerçekleştirilen testte mühendisler, uzay aracının sıcaklıklar altındaki esneme şartlarını da kontrol ettiler. -148 °C ile 102 °C arasındaki sıcaklıklarda gerçekleştirilen testler sonucunda teleskobu taşıyacak uzay aracı geçer not aldı.

James Webb Uzay Teleskobu Programı program yöneticisi Jeanne Davis ise vakum testiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Şu anda bulunduğumuz yere gelmemizi sağlayan ve uzay aracı başında uzun saatler harcayan Northrop Grumman ve NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden gelen ekipler, başarılı geçen vakum testi için takdir edilecek." ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.webtekno.com