Hastalıklarla vücudun içinde mücadele edecek olan mini robotlar

Hastalıklarla vücudun içinde mücadele edecek olan mini robotlar

Bilim insanları, hastalıkların tedavi edilebilmesi için yeni teknikler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. ABD'de bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, insan vücudunda kullanılabilecek olan küçük, titreşimli robotlar geliştirdiler. Bu robotlar, son dönemlerde pek çok alanda kullanılan üç boyutlu yazıcı teknolojileri kullanılarak üretildi ve piezoelektrik yöntemiyle çalışıyor.

Bilim insanlarının geliştirdiği bu "kıl robotlar", sadece 2 milimetre uzunluğunda ve sadece 5 miligram ağırlığında. Bu küçük yapılarına rağmen kıl robotlar saniyede 8 milimetre hareket edebilme yeteneğine sahip.

İşte Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde üretilen kıl robotlar:

Bilim insanlarının geliştirdiği bu robotlar, vücut içinde rahatça hareket edebiliyor ancak bu hareket sadece tek yönlü oluyor. Bu da araştırmacıların bu robotları diledikleri gibi kullanmalarının önüne geçiyor. Bilim insanları şimdi bu robotları geliştirerek her iki yönde de hareketin sağlanmasını amaçlıyor.

Eğer bilim insanları amaçlarına ulaşarak bu robotun daha makul bir şekilde hareket etmesini sağlarsa, bu robotları vücut içerisine göndereceler ve hastalıklar, bu robotlar vasıtasıyla tedavi edilecek.

Kaynak: www.webtekno.com