Gelecekteki uzay evlerinin fotoğrafı paylaşıldı

Gelecekteki uzay evlerinin fotoğrafı paylaşıldı

Dünyanın en zengin isimlerinden olan, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un Blue Origin adlı, uzay çalışmalarına odaklanmış bir şirketi var. Şirket geçen günlerde Ay'a iniş yapacak aracını tanıtmıştı. Bezos, uzayda yaşama duyduğu ilgi nedeniyle, bu alanda Elon Musk ve SpaceX ile dişe diş bir mücadele halinde.

Fizikçi Gerard O'Neill tarafından tasarlanan evler, şu anda dikkat çekici tasarımlardan başka bir şey değil. Evlerin yaşam alanları kendi kendine yetebilecek yapıda ve bir gün insanların koloni kurabilmesi için tasarlanmış.

Jeff Bezos, konuyla ilgili olarak bir röportajında "karneler ve durağanlık mı istiyoruz, dinamizm ve büyüme mi?" diye sormuştu. Tercihini dinamizmden yana kullanan Bezos, Dünya sisteminin dışına çıkılması durumunda evrende trilyonlarca insan olabileceğini söyledi.

Kendine yetebilen sistemler hakkında fazla bilgi vermeyen Bezos, bu sistemlerin çok sayıda insanı barındırabileceğini söyledi. "Onlar çok büyük yapılar, kilometrelerce gidiyorlar ve her biri bir milyon ya da daha fazla insan barındırabiliyor." diyen Bezos, "Bazıları daha rekreasyonal olacak, hepsi aynı yer çekimine sahip olmak zorunda değil ve yerçekimsiz olduğunda da orada kendi kanatlarımızla uçabiliriz."

Tabii ki bu kolonilerdeki her şey ve çevre insanların mutlak kontrolü altında ve insan yapımı olacak. Haliyle ortamda büyük tehlikeler olması pek de beklenen bir şey değil. Muhtemelen doğal tehditler istasyon dışındaki olay ve depremler olacak.

Bu merkezler ayrıca o dönemin teknolojisi için Dünya'ya yeterince yakın olacak, bu bölgelere gidip gelmek mümkün olacak.

Bezos, şu anda uzaya gitmenin bile çok maliyetli olduğunu ancak bir gün bu konseptlerin gerçeğe dönüşeceğini söyledi.

Kaynak: www.webtekno.com