“Gelecekte insanların yerini cyborglar alacak”

“Gelecekte insanların yerini cyborglar alacak”

Bir bilim insanına göre insanlığın Dünya üzerindeki hakimiyeti çok uzun sürmeyecek. Dr. James Lovelock'a göre insanlar, baskın tür olarak yerlerini cyborglara kaptıracak.

Gelecekte insanların yerine baskın türün cyborglar olacağına inanan insanlar var. Örneğin ünlü girişimci Elon Musk, insanların hayatta kalmak istiyorlarsa yapay zekâ değişimini kabullenmesi gerektiğini söylüyor. Hatta ünlü iş insanının kurucusu olduğu Neuralink adlı şirket, insan-makine arası iletişim sağlayacak bir proje üzerinde de çalışıyor.

Doktor James Lovelock ise duruma daha farklı bir açıdan yanaşıyor. Ona göre gelişmiş robotlar ve yapay zekâ, insanlığa karşı dönmeyecek. Onun yerine dünyayı insanların isteklerine göre şekillendirecek.

Lovelock, yapay zekanın zaten insandan daha zeki olduğunu söylerken "Neden Dünya'yı ele geçirsinler ki?" diye de soruyor. Lovelock bu konuda örnek olarak AplhaGo'yu örnek veriyor. Kendi kendine Go oynamayı öğrenen bu yapay zekâ şu anda dünyanın en iyi oyuncusu oldu. Lovelock'a göre cyborglar insanlara ihtiyaç duymayacak ve bizi düşmandan ziyade büyük ve kalabalık bir tür olarak görecek.

Lovelock, başka gezegenlerde yaşam olmadığına inanan bir isim ve bu nedenle Dünya'daki bilginin korunması gerektiğini söylüyor. O'na göre "Bilme hediyesini yeni akıllı varlıklara sunmaya hazırlanıyoruz."

Teknolojik gelişmeler, insanlar ve çevre hala üzerinde tartışılan bir konu. Bilim insanları yapay zekâ davranışlarının sonuçlarını henüz öngöremiyor. Bu nedenle de konuya şüpheci yaklaşıyorlar. Daha fazla bilgi elde ettiğimizde daha çok gözlemde bulunabileceğiz.

Kaynak: www.webtekno.com