Falcon Heavy, LightSail 2 uydusunu yörüngeye taşıyacak

Falcon Heavy, LightSail 2 uydusunu yörüngeye taşıyacak

Uzay meraklıları tarafından oluşturulan Planetary Topluluğu'nun 5 kilo ağırlığında ve çok küçük boyutlarda olan, ancak güneş yelkeni açılınca 32 metrekareye ulaşan uzay aracı LightSail 2, Florida'daki bir SpaceX Falcon Heavy roketi üzerinde 24 Haziran 2019'da uzaya fırlatılacak.

İlk LightSail 2015'te uzay gönderilmişti fakat Planetary Topluluğu birtakım hatalar yapmıştı. Şimdi ekip, ikinci LightSail uzay aracıyla güneş yelkenlerini daha fazla test etme imkânı buldular. İlk LightSail uçuşu, güneş enerjili bir uzay gemisinin uzaya gönderilebileceğini kanıtlamıştı fakat bu uçuş bu serüveni bir adım daha da ileri götürecek. Ekip, gemiyi Dünya'nın etrafındaki bir yörüngede uçurmayı ve geminin manevra kabiliyetini test etmeyi planlıyor.

Falcon Heavy roketinin Türkiye zamanına göre 24 Haziran saat 06.30'da dört saat sürecek bir süreçten sonra Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılması planlanıyor. Her şey plana uygun giderse, LightSail 2'yi taşımasının yanı sıra bu fırlatma, Falcon Heavy'nin ilk gece fırlatması olacak.

Kaynak: www.webtekno.com