Facebook, bazı hesapları engelleyecek

Facebook, bazı hesapları engelleyecek

Geçen ay, Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan saldırı esnasında, saldırgan bu anları, Facebook üzerinden canlı olarak yayınlamıştı. 49 kişinin hayatını kaybettiği bu saldırının sonrasında Facebook, canlı yayın politikalarında değişikliğe gidiyor. Bundan sonra Facebook üzerinden yapılacak canlı yayınlarda kurallar iptal edildiği takdirde, kullanıcılar geçici bir süreliğine yasaklanacak. Geçici yasaklamanın süresi, kullanıcının yapmış olduğu ihlale göre şekillenecek.

Facebook yenilediği bu politika kapsamında, yapay zekâ çalışmalarına da devam ediyor. ABD'de bulunan Cornell ve Kaliforniya Üniversiteleri ile anlaşma yaptığı bu anlaşmanın sonucunda video akışların yönetilebilmesi için özel video analiz tekniklerinin geliştirileceği belirtildi. Anlaşmanın Facebook'a olan maliyeti ise 7,5 milyon dolar.

Konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulunan Facebook Ürün Yönetim Başkanı Guy Rosen, amaçlarının Facebook'u ve Facebook'un canlı yayın özelliğinin güvenliğini artırmak olduğunu ve kullanıcıları yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı korumak istediklerini ifade etti. Rosen, ilerleyen süreçte Facebook'un daha güvenli bir yer olması için politikalarında başka yeniliklere de gidileceğini belirtti.

Kaynak: www.webtekno.com