Facebook, “Başkasının gözünden gör” özelliğini geri getirdi

Facebook, “Başkasının gözünden gör” özelliğini geri getirdi

Facebook son dönemde tasarımında önemli değişiklikler yapıyor. Yapılan değişikliklerde, geçen yıllarda kullanımdan kaldırdığı özelliklerden biri olan "Başkasının Gözünden Gör" özelliğini yeniden devreye soktu.

Bu özellik aslında geçen yıla kadar sosyal medya devi tarafından kullanıcılarına sunulan bir özellikti. Daha sonra bu özelliğin ciddi güvenlik açıklarına sebep olduğu ortaya çıkmıştı. Bu nedenle de devre dışı bırakılmıştı.

Başkasının gözünden gör özelliği, Facebook kullanıcılarının profillerinin arkadaş listelerinde ekli olmayan birine nasıl gözüktüğünü görmelerini sağlıyor. Örneğin gönderilerinizi gizlediğinizde işe yarayıp yaramadığını görmek için bu özelliği kullanabiliyorsunuz.

Özelliğin yarattığı açık nedeniyle geçen sene 50 milyon kullanıcının bilgileri çalınmıştı. Bu olayın ardından Facebook özelliği askıya almıştı. Facebook, hesaplarını güvene almak için 90 milyon kullanıcının yeniden giriş yapmasını sağlamıştı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, güvenlik incelemelerinin tamamlandığı ve özelliğin yeniden devreye gireceği açıklandı. Facebook uygulamasının bu özellik, haliyle de bu güvenlik açığı bulunmayan versiyonu çok daha popüler hale gelmişti.

Facebook, bu özellikten vazgeçmeye niyetli değil. Son dönemde sık sık verilerini kaptıran firma, bu özellikteki açığı gidermiş olmak zorunda. Çok sayıda kullanıcı kaybeden platformun aksi takdirde işi zor.

Kaynak: www.webtekno.com