Dünya'nın güneş enerjisiyle çalışan ilk demir yolu İngiltere'de açıldı

Dünya'nın güneş enerjisiyle çalışan ilk demir yolu İngiltere'de açıldı

İngiltere dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve enerjisini güneşten alan demir yolunu kullanıma açtı. Ülke, eğer proje başarılı olursa tüm demir yolu ağını güneş enerjisiyle çalıştırabilir.

Alternatif enerji arayışında ön plana çıkan güneş enerjisinin kullanım alanı gittikçe yaygınlaşıyor. Son olarak İngiltere'deki bazı trenler enerjisini dünyada ilk kez güneş paneli çiftliklerinden alan demir yolu hatlarını kullanmaya başladı.

Yüz civarı güneş paneli Hampshire'deki Aldershot şehrinin yakınlarındaki hattın ışıklarına ve sinyalizasyon sistemine güç veriyor. Bu başarılı proje eğer büyümeye devam ederse tüm ülke boyunca kullanılabilecek gibi duruyor.

İngiltere'deki bazı tren istasyonları zaten enerjilerini güneş panellerinden elde ediyordu. İngiltere'deki demir yolu altyapılarının çoğunu yöneten Network Rail şirketi demir yolu hatlarına bu yolla enerji sağlamak için milyarlarca parayı bir kenara koymuş durumda. Şirket, eğer pilot proje başarılı olursa bu elektriklendirmeyi güneş enerjisi yoluyla yapmayı planlıyor. Ayrıca İngiltere Hükümeti demiryollarındaki dizel kullanımını 2040 yılına kadar durdurmak istiyor.

Güneş projesinin ardındaki isimlerin verdikleri röportajlara göre elde edilen enerji Liverpool'daki Merseyrail ağının yüzde 20'sini karşılamasının yanı sıra Kent, Sussex ve Wessex bölgelerindeki banliyöler ile birlikte Edinburgh, Glasgow, Nottingham, Londra ve Manchester'daki güneş enerjili trenlerin enerjilerini karşılayabilir. Yeşil enerji olmasının yanı sıra güneş enerjisi elektrikle sağlanan enerjiye oranla daha ucuz olabilir, bu sayede demiryollarının masrafları da düşebilir.

Kaynak: www.webtekno.com