Drone'lara Susturucu Olarak Esnek ve Ses Geçirmez Malzeme Üretildi

Drone'lara Susturucu Olarak Esnek ve Ses Geçirmez Malzeme Üretildi

Normal yollarla gürültüyü ortadan kaldırmanın püf noktası ses kaynağı etrafına kalın, ağır duvarlar örmektir. Sabit ve büyük kütleli yapılarda bu teknik işe yarasa da hafif ve hareketli nesnelerin etrafına kalın duvarlar örerek susturmak mümkün değildir. Drone'ların düzgün çalışması için sürekli hava akımına ihtiyacı vardır.

Boston Üniversitesi ekibi farklı bir fikir bulmayı başardı. Ekip, aranan çözümü kapsamlı bilgisayar simülasyonları ile gürültünün çoğunu kaynağına geri yansıtmak için tam olarak hangi şekle sahip olması gerektiği ve tam olarak hangi yere yerleştirilmesi gerektiği belirlenebilen ve çeşitli şekillerde kalıplanabilen yeni bir polimer malzeme sayesinde buldu.

Üniversitenin YouTube kanalına yüklenen bir videoda, içinde yüksek sesle çalışan bir hoparlör bulunan plastik bir tüpün ucuna halka şeklindeki ilk prototip yerleştiriliyor. Deney susturucusu çıkarıldığında ses aniden fark edilir ölçüde daha yüksek hale geliyor. Bu çözüm şu an için sadece bir prototip olsa da nesneyi hem sessizleştirmesi hem de hava akımına müsaade etmesi bakımından devrim niteliğinde.

Halka şeklindeki susturucu materyalin tek bir frekansta mı yoksa geniş bir frekans aralığında mı çalıştığı henüz belli değil. Bununla birlikte bilim insanları bahsi geçen maddenin, gelen havanın içinden geçmesine olanak verecek şekilde ses yalıtımı sağlayan duvarlar oluşturmak için her tür çeşitli şekillerde kalıplanabileceğinin altını çiziyor.

Kaynak: www.webtekno.com