Çin Telekomünikasyon Sektörü İstikrarlı Büyüme Gösteriyor

Çin Telekomünikasyon Sektörü İstikrarlı Büyüme Gösteriyor

Xinhua haber Ajansı'nın 7 Şubat Perşembe günü bildirdiğine göre Çin telekomünikasyon sektörü, mobil şebeke hizmetleri ve internet altyapısını geliştirerek geçen yıl da istikrarlı büyümesini sürdürdü.

Endüstri ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre, sektörün hasılatı 2018'de bir yıl öncesine oranla %3 artarak 1,3 trilyon yuana (190 milyar ABD dolarından fazla) yükseldi.

Sosyal ağlara bağlı uygulamaların olağanüstü artışı dolayısıyla telefon çağrı harcamaları toplam telekom hasılatı içinde 2017'de %17,9'luk orandan %13,7'ye geriledi.

Öte yandan, hızla gelişen 4G şebekesinin desteklediği mobil veri ve internet hizmeti geliri %10,2'lik alan kazanarak toplam pay içerisinde %46,6'lık değer elde etti.
 
Çin telekomünikasyon altyapısı harcamalarına geçtiğimiz yıl daha çok kaynak ayırdı. 2018 yılında döşenen 5,78 milyon kilometre fiberoptik kablo ile ülke genelinde toplam 43,58 kilometre uzunluğa erişilmiş oldu. 4G baz istasyonlarının sayısı 439.000 artarak ülke toplamında 3,72 milyona vardı.

Söz konusu rapor, gelişen altyapı ve güçlü enformasyon tüketimi sayesinde telekomünikasyon sektörünün sabit bir büyüme gösterdiğini ve ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimini desteklemekte daha önemli bir rol oynadığını açıkladı.