Buzu bir anda çözmenin yeni bir yolu keşfedildi

Buzu bir anda çözmenin yeni bir yolu keşfedildi
Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) bulunan Illinois Üniversitesinden ve Kyushu Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, yüzeylerdeki buzu saniyenin yüzde biri kadar sürede çözecek bir yöntem buldular.
 
Applied Physics Letters dergisinde araştırmacılar tarafından açıklanan yeni bir yönteme göre buz tutmuş yüzeyler, çok hızlı ve önceki yöntemlere göre daha az enerji kullanarak buzdan kurtulacak.

Üzerinde çalışılan yöntem sayesinde, geleneksel buzun yukarıdan aşağıya doğru çözdürülmesi işleminin yerine buz ve yüzey arasındaki temas bölgesinde gerçekleşecek işlem ile buzun çözdürülmesi sağlanacak. 

Araştırmacılar, bu yeni yöntemde buz ile yüzey arasına yüksek bir akım göndererek buzdan kurtulmak üzerine çalışıyor. Bu yüksek akımın geçişini sık sık olmasını sağlamak için ince bir indiyum kalay oksit kaplaması kullanılacak. Akım gönderildikten sonra geri kalan iş, yer çekimine bırakılacak. Bütün bu işlem ise saniyenin yüzde biri kadar bir sürede gerçekleşecek. 

Yeni çalışmadan önce kullanılan yöntemlerde, ısıtma aracılığıyla yapılan işlemde sırasıyla ısıtma ve soğutma işlemleri kullanılıyordu. Araştırmacılara göre bu işlem asıl enerjiyi buzun çözülmesine kullanmak yerine sistemin ısıtılmasına harcıyordu. Sistem ısıtılması işlemi ise boşa enerji harcanmasını sağlıyordu. Üzerinde çalışılan yöntem ise bu yönteme göre çok daha verimli bir enerji kullanımı sunuyor.

Kaynak: www.webtekno.com