Bu saat 10 bin yıl boyunca çalışacak

Bu saat 10 bin yıl boyunca çalışacak

Dünyanın farklı bölgelerine bakıldığında, asırlar önce yapılmış ancak bugüne kadar mükemmel şekilde korunarak gelmiş yapılar görmek mümkün. Başlangıçta dayanıklı bir yapı inşa etmek için akla ilk gelen şey sağlam bir materyal tercih etmek olsa da kullanılan materyal kadar, materyalin nasıl muhafaza edileceği ya da nasıl hava koşullarıyla karşı karşıya kalacağı da büyük önem arz ediyor.

Bu bilgiler üzerinden 10 bin yıllık bir saat inşa etmeyi hedefleyen ve The Long Now Foundation ile birlikte çalışan Alexander Rose, işin derinine inerek, insanları aslında nelerin engellediğini keşfetmeye çalıştı. Rose, 10 bin yıl boyunca çalışmaya devam edecek bir saat inşa etmek için hem geçmişin hem de bugünün incelenerek, yapı malzemelerinin nasıl bu kadar dayanıklı olabileceğinin anlaşılması gerektiğinin altını çizdi. Rose, 20 yıl boyunca yapı ve sistemlerin zamanı nasıl yendiği üzerine yaptığı çalışmaların da yardımıyla çılgın bir proje başlattı.

Uzun süre dayanabilecek bir malzeme arayışındayken, bilim insanlarından duyduğu ilk şey olan "Aslında her şey yanar, yalnızca oran farklıdır." sözüyle inşa alanında yeni bir perspektif elde edildi. Bilim insanlarının bu sözünü kısaca özetlemek gerekirse, yaşlanma olarak algılanan şeyin aslında paslanmada olduğu gibi bir oksidasyon süreci olduğu söylenebilir. Binlerce yıl boyunca dayanacak bir şey inşa etmek söz konusu olduğu zaman taş ya da altın gibi materyaller akla geliyor. Bunun sebebi de bu ve benzeri materyallerin kısa sürede okside olmamasıdır.

Başlangıçta insan gözüne o kadar da sağlam gelmeyen maddeler de doğru koşullar altında muhafaza edildiği takdirde beklenenden çok daha uzun bir şekilde dayanabiliyor. Antik Mısır'dan kalma mumyalar buna örnek gösterilebilir.

Son zamanlarda ortaya çıkan benzer bir örnek ise Ermenistan'da bulunan ve mükemmel bir şekilde muhafaza edilen deri bir ayakkabının 5 bin 500 yıl öncesinden kaldığı ortaya çıktı. Yani materyallerin dayanıklılığı, genellikle materyalin kendisiyle ilişkili olsa da materyalin bulunduğu ortam da bu dayanıklılığı ciddi anlamda etkiliyor. Derinin 5 bin 500 yıl boyunca dayanması imkânsız gibi görünse de ayakkabının saklanma şekli sayesinde bu mümkün oldu. Bir mağaranın içerisinde koyun gübresiyle mühürlenmiş şekilde muhafaza edilen ayakkabı, yapay olarak oluşturulmuş anaerobik (serbest oksijenden uzak) bir ortamda, sabit bir sıcaklıkta korunduğu için bugüne kadar gelmeyi başardı.

İnsanlar bu saatle etkileşime geçeceği için 10 bin yıl boyunca çalışacak olan bu saati kontrol edilebilecek bir ortamda tutmak oldukça güç. Materyalleri çürüten oksijeni soluduğu da düşünülürse insanların 10 bin yıl boyunca ziyaret edebileceği bir saati yapmak zor bir işlem.

Bu saat projesini "Daha iyi atalar olabilmek için" gerçekleştirmek isteyen Alexander Rose, meslektaşlarıyla birlikte zamana karşı ayakta kalabilen bir saat inşa etmeye çalışacak.

Kaynak: www.webtekno.com