Bazı domatesler neden daha lezzetli?

Bazı domatesler neden daha lezzetli?

Yerli domateslerin neden daha lezzetli olduğunu araştıran bilim insanları ilginç sonuçlara ulaştılar.

ABD'de yapılan çalışmalarda, 725 farklı domatesin genomları incelendi. Domatese tadını ve kokusunu veren, tazeliğini koruyan, akıllara gelebilecek ne kadar detay varsa hepsinin incelemesi yapıldı. Yapılan bu çalışmaların sonucunda, sera domateslerinin üretiminde, tat ve kaliteden çok uzun raf ömrüne önem verildiği ortaya çıktı.

Yapılan araştırmada, yerli domateslerde bulunan ve özellikle domatese lezzet veren 5 bin genin, sera domateslerinde olmadığı belirlendi. Bu genlerden bir tanesi ise diğerlerine göre çok daha önemliydi. "TomLoxC" olarak adlandırılan gen hem domatese lezzet veriyor hem de domatese rengini veren pigmentlerle etkileşime giriyor ve bu sayede de domatesler daha doğal bir renge sahip oluyor.

Bu gen, yerli domateslerin yüzde 90'ından fazlasında bulunurken, ticari olarak yetiştirilen sera domateslerinde bulunmuyor. Sürekli zirai ilaçlara maruz kalan sera domatesleri, yıllar içerisinde bu genlerini kaybetmiş. Genin domateste olmaması, ticari domates yetiştiricileri için bir anlam ifade etmiyor çünkü verilen ilaçlar, domatese göz alıcı bir kırmızılık veriyor, görünüşü çok daha düzgün oluyor ve dayanıklılıkları artıyor.

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan botanikçi Zhangjun Fei, sera domateslerinde birincil önceliğin dayanıklılık olduğunu belirterek, bu durumun zaman içerisinde domateslerin genlerinde değişime yol açtığını, bazı genlerin kısmen bazılarının ise tamamen kaybolduğunu söyledi.

Kaynak: www.webtekno.com