Akıllı bebek bezi geliştirildi

Akıllı bebek bezi geliştirildi

Bebek bakmayı oldukça kolaylaştıracak yeni bir akıllı sistem geliştirildi. Pampers isimli firmanın geliştirdiği Lumi sistemi, bebeğin hareketlenmelerinin kaydını tutacak, bezini ıslattığı zaman ebeveynelere haber verecek ve bebeğin sürekli olarak canlı görüntüsünü mobil uygulaması üzerinden izlenebilir bir hâlde sunacak.

Lumi isimli akıllı sistem, bebek bakım odaklı olarak bir aktivite sensörü, bez ve video sağlayıcı özelliklere sahip. Aktivite sensörü, gün boyunca bebeğin hareketlerini inceleyerek gerekli bilgileri sağlayan, gerektiği zaman çıkarılabilen bir eklenti. Toplanan veri, bebeğin uyku takibini ve bezini ıslatıp ıslatmadığı bilgilerini taşıyor. Sensörle ilgili tek dezavantaj, sensörün gerçekten idrarı algılamak gibi bir mekanizması yok. Yani sensör ıslandığı anda bebeğin altına yaptığı bilgisi ebeveynlere gönderiliyor.

Video sağlayıcı ise 1080p kalitesinde, gece görüşüne sahip bir görüntü sunuyor. Bunların yanı sıra oda sıcaklığını ve odanın nem oranını da takip eden cihaz, bebeğin ne kadar rahat bir ortamda olduğunu ebeveynlere bildiriyor. Video sağlayıcının çektiği görüntüler, Lumi'nin mobil uygulaması üzerinden hem Android hem de iOS cihazlardan izlenebiliyor. Uygulamanın bebeğin en son ne zaman beslendiği gibi bilgilerin girilebileceği bir paneli de mevcut.

Uygulama, toplanan verileri bir grafik haline getirerek, isterse ebeveynler isterse doktorlar tarafından analiz edilebilecek bir model oluşturuyor. Pampers, aynı zamanda akıllı sistemini kullananlara geliştiriciler tarafından sunulacak bir kişisel ipucu deneyimi sözü de veriyor. Lumi'nin şimdilik yalnızca ABD sınırları içerisinde kullanılabileceği belirtiliyor. Cihaz, 2019'un sonbahar aylarında piyasaya sürülecek.

Kaynak: www.webtekno.com