30 Yıl Önce Keşfedilen Garip Köpek Balığına İsim Verildi

30 Yıl Önce Keşfedilen Garip Köpek Balığına İsim Verildi

Rhode Island Üniversitesi'nden köpek balığı araştırmacısı Bradley Wetherbee, yeni bir fener köpek balığı türü keşfetmişti. 90'lı yıllarda doktora çalışmaları sırasında hayvanı keşfeden araştırmacı köpek balığına ancak yakın zamanda, yaklaşık 30 yılın ardından isim verebildi.

Wetherbee köpek balığını Etmopterus lailae olarak adlandırdı. Yani hayvana 'Laila'nın Fener Köpek Balığı' adını vermiş oldu. Araştırmacı, isim için ilhamı ise 17 yaşındaki kızı Laila Mostello Wetherbee'den aldı. İronik olarak Wetherbee'nin köpek balığıyla olan tanışıklığı kızıyla olan tanışıklığından daha eskiye dayanıyor.

Bu deniz canlısı yaklaşık 90 santim boyunda ve 300 metre derinlikte yaşıyor. Diğer türlerden daha uzun bir buruna sahip olmasıyla tanınıyor.

Wetherbee, yeni türlerin kabulünün ve isimlendirilmesinin normalde bu kadar uzun sürmediğini söylüyor. Araştırmacı, şu anda üniversitenin Biyoloji Bilimleri Depratmanı'nda profesör olarak görev yapıyor.

İsimlendirme sürecinin uzaması ise oldukça ilginç sebeplere dayanıyor. İlk araştırmada çekiç burunlu köpek balıkları üzerinde çalışan araştırmacılar, onlar için bir anlamı olmayan fener köpek balıklarını başka araştırmacılara teslim etti. O araştırmacılardan biri olan David Ebert, balığın aslında yeni bir tür olduğunu keşfetti.

Ebert, yeni türü tanıttığı yazısından sonra Wetherbee'nin balığa isim vermesini kabul etti. Hatta araştırmacı bu durumdan oldukça memnun gözüküyor. Dünyada 500 köpek balığı çeşidi olduğunu söyleyen Ebert, bunların çok azına insan isimlerinin verildiğini söylüyor.

Kaynak: www.webtekno.com